Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny
Automatech » Usługi » Systemy wizyjne

Systemy wizyjne

Rynek przemysłowej kontroli wizyjnej.

Od wielu lat branża systemów wizyjnych dynamicznie się rozwija. Podstawą tego rozwoju są wymagania stawiane przez przemysł: zaostrzone normy jakościowe, automatyzacja procesów, minimalizacja błędów, zapisywanie wyników kontroli w bazach danych. Dlatego u podstawy wielu linii produkcyjnych można znaleźć system wizyjny, który stanowi kontrolę nad jakością produktu.

Możliwości i skuteczność zastosowań systemów wizyjnych na przestrzeni lat znacznie wzrosła. Pierwsze systemy bywały zawodne, algorytmy przetwarzania obrazów umożliwiały tylko podstawowe operacje, dlatego cały proces weryfikacji wizyjnej był stosunkowo powolny i mało skuteczny. Taki stan rzeczy wynikał z małej mocy obliczeniowej tych urządzeń.

Wraz z rozwojem automatyki, a przede wszystkim technologii moc obliczeniowa urządzeń znacznie wzrosła. Opracowano systemy przeznaczone do równoległej analizy obrazów, możliwości zaimplementowania algorytmów jest nieporównywalnie większa niż kiedykolwiek wcześniej. Rozwiązania, jakie obecnie oferują systemy wizyjne to nie tylko proste analizy kształtu, ale również zaawansowane algorytmu rozpoznawania obrazów, które znajdują zastosowanie w sterowaniu pracą robota przy paletyzacji i segregacji elementów.

Firma Cognex dostarcza rozwiązania w zakresie kontroli oraz identyfikacji dla praktycznie wszystkich sektorów przemysłu wytwórczego. System wizyjny Cognex oferuje produkty dla branży: automatyki przemysłowej, przemysłu motoryzacyjnego, przy produkcji produktów konsumenckich, pojazdów elektrycznych, przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, logistyki, rozwiązania do produkcji komponentów do przemysłu solarnego, tytoniowego. System wizyjny Cognex sprawdza się także w przemyśle lotniczym, do produkcji elektronicznego sprzętu montażowego, przetwarzania dokumentów i druku, na rynku nauk przyrodniczych oraz bezpieczeństwa produktów.

Przykłady najważniejszych zastosowań systemów wizyjnych Cognex:

COGNEX DOSTARCZA ROZWIĄZANIA NA RYNKU KONTROLI WIZYJNEJ

Rozwiązania Deep Learning /głębokie uczenie maszynowe

Jednym z najnowszych rozwiązań Cognex do zastosowania w procesach automatyzacji fabryk jest Deep Learning / głębokie uczenie maszynowe. Innowacyjne narzędzia VisionPro Deep Learning są przeznaczone do pracy w środowisku produkcyjnym. To połączenie sztucznej inteligencji (AI) z oprogramowaniem In-Sight lub VisionPro, poruszanie się po środowisku do zarządzania aplikacją ułatwia przyjazny dla użytkowników graficzny interfejs.

Technologia głębokiego uczenia się wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji (AI z ang. artificial intelligence) do uczenia robotów i maszyn tego, co dla ludzi jest naturalne: uczenia się na przykładach.

DEEP LEARNING MOŻE BYĆ NAWET KILKA RAZY SZYBSZY OD ZWYKŁYCH ALGORYTMÓW.

DEEP LEARNING SPRAWDZA SIĘ W TRUDNYCH APLIKACJACH WIZYJNYCH.

Zdj. Oprogramowanie oparte na uczeniu głębokim
Zwiększanie efektywności na produkcji to zadanie, w którym bez wątpienia swoje miejsce znajdują nowe technologie, w tym zastosowanie sztucznej inteligencji.
Cognex Deep Learning został zaprojektowany z myślą o automatyzacji fabryk. Jego sprawdzone w praktyce algorytmy są zoptymalizowane specjalnie dla wizji maszynowej, z graficznym interfejsem użytkownika, który upraszcza szkolenie sieci neuronowych bez obniżania wydajności. Łącząc sztuczną inteligencję (AI) z oprogramowaniem In-Sight lub VisionPro, automatyzuje i skaluje złożone aplikacje do lokalizacji części, weryfikacji montażu, wykrywania defektów, klasyfikacji i kontroli odczytu znaków, które do tej pory były zbyt wymagające dla tradycyjnego widzenia maszynowego.
Rozwiązania Deep Learning firmy Cognex rozszerzają granice możliwości kontroli za pomocą komputera i kamery.

Aplikacje, które wcześniej wymagały specjalistycznej wiedzy z zakresu wizji, teraz mogą być rozwiązywane przez osoby nie będące ekspertami w dziedzinie wizji. Technologia głębokiego uczenia przenosi ciężar logiczny z programisty aplikacji, który opracowuje i skryptuje algorytm oparty na regułach, na inżyniera szkolącego system. W ten sposób głębokie uczenie ułatwia pracę z wizją maszynową, rozszerzając jednocześnie granice dokładnej inspekcji.

Od telefonów w naszych kieszeniach do rzeczywistości samokierujących się samochodów, gospodarka konsumencka zaczęła wykorzystywać moc sieci neuronowych głębokiego uczenia. Ta sama technologia przenosi się obecnie do zaawansowanych praktyk produkcyjnych w zakresie kontroli jakości i automatyzacji zadań. Zanim jednak powierzy się systemowi opartemu na sztucznej inteligencji podejmowanie krytycznych decyzji, takich jak wykrywanie defektów, musi on przejść solidne testy i walidację. Firma Cognex ułatwia ten proces.

Dostępne narzędzia Deep Learning Cognex:

Różnice między Deep Learning oraz tradycyjnymi rozwiązaniami systemów wizyjnych przedstawiliśmy w tym porównaniu.

Technologia maszynowych systemów wizyjnych pozwala na realizację działań, które wymagają takiej niezawodności i systematyczności, jakiej ludzie nie są w stanie osiągnąć. Pomaga podwyższyć jakość oraz wydajność produkcji, poprzez eliminowanie wadliwych elementów, kontrolę montażu oraz śledzenie i przechwytywanie informacji na każdym etapie procesu. Można dzięki temu zminimalizować ilość błędów, co przyczynia się bezpośrednio do obniżenia kosztów produkcji oraz zwiększenia satysfakcji klientów.

Firmy w wielu branżach polegają na czujnikach wizyjnych przy wykonywaniu prostych kontroli typu pass/fail, go/no go. Dzięki zastosowaniu czujnika wizyjnego produkty i opakowania są wolne od błędów i spełniają surowe normy jakości.

Najważniejsze cechy czujników wizyjnych In-Sight 2000 Cognex:

Przykłady czujników wizyjnych Cognex In-Sight 2000:

Czujnik Wizyjny Cognex In-Sight 2000
Zdj. Czujnik wizyjny Cognex In-Sight 2000
Czujnik Wizyjny Cognex In-Sight 2000 Mini
Zdj. Czujnik wizyjny Cognex In-Sight 2000 Mini

Systemy wizyjne In-Sight 2D firmy Cognex są niezrównane pod względem możliwości kontroli, identyfikacji i prowadzenia części, dopasowane do każdego zadania.

Przykłady rozwiązań:

Zdj. Kamera Cognex In-Sight 5000
Zdj. Kamera Cognex In-Sight 7800 Gen 2
Zdj. Kamera Cognex In-Sight 9000

Niezależnie od tego, czy chodzi o pomiar pojedynczego profilu czy skanowanie całej powierzchni w 3D, firma Cognex dysponuje najbardziej wydajnymi i solidnymi narzędziami wizyjnymi 3D. Producenci ze wszystkich gałęzi przemysłu ufają technologii firmy Cognex, która zapewnia wysoką dokładność pomiarów cech powierzchni, wykraczającą poza możliwości technologii widzenia maszynowego 2D.

In-Sight-3D-L4000
Zdj. Cognex In-Sight 3D-L4000

Oprogramowanie wizyjne firmy Cognex oferuje wiodącą w branży technologię wizyjną, dostępną w kilku formatach zaprojektowanych tak, żeby spełnić potrzeby rozwojowe użytkownika.

Wszystkie aplikacje korzystają z szerokiego zestawu narzędzi firmy Cognex o jakości przemysłowej. Klienci mogą wybrać pomiędzy interfejsem programistycznym a graficznym, aby uzyskać najbogatszą w branży bibliotekę narzędzi na własnych warunkach.

VisionPro
Oprogramowanie systemu wizyjnego VisionPro jest w pełni zintegrowane z obszerną biblioteką las .NET i kontrolkami użytkownika. Przeznaczone do konfigurowania i wdrażania aplikacji wizyjnych niezależnie od kamery: lokalizacja i kontrola obiektów geometrycznych, identyfikacja, pomiary.

DESIGNER
To profesjonalny graficzny interfejs użytkownika do tworzenia aplikacji 2D i 3D.

VisionPro-On-Computer
Zdj. Cognex VisionPro
VisionPro-ViDi-PR-1
Zdj. Zastosowanie Cognex VisionPro

Istnieje wiele rodzajów skanerów kodów kreskowych, w tym stacjonarne i ręczne. Firmy często wybierają ręczne czytniki kodów kreskowych, gdy potrzebują elastyczności i swobody ruchu.

Zazwyczaj środowiska produkcyjne w takich branżach jak: motoryzacja, urządzenia medyczne, elektronika, lotnictwo i kosmonautyka oraz bezpieczeństwo produktów, wymagają wytrzymałej, wydajnej i łatwej w obsłudze technologii ręcznego odczytu kodów kreskowych, aby zapewnić identyfikowalność komponentów i wydajność pracy.

Ręczne czytniki kodów kreskowych DataMan firmy Cognex obsługują kody kreskowe 1D i 2D oparte na etykietach, jak również kody z bezpośrednim znakowaniem części (DPM) dla najróżniejszych powierzchni i metod znakowania. Są wyposażone w najnowszą, opatentowaną technologię, wytrzymałą obudowę i modułowe opcje komunikacji, aby sprostać najtrudniejszym warunkom produkcyjnym i logistycznym.

Przykłady rozwiązań:

Zdj. DataMan 8700
Zdj. DataMan 8070
Zdj. DataMan 8050

Czytniki kodów kreskowych Cognex DataMan do montażu stałego oferują niezrównaną wydajność odczytu kodów 1D i 2D.

Zaawansowana technologia, moc obliczeniowa, modułowość i łatwość obsługi sprawiają, że czytniki kodów kreskowych DataMan są idealnym rozwiązaniem dla wymagających aplikacji produkcyjnych i logistycznych.

Przykłady rozwiązań:

Zdj. DataMan 470
Zdj. DataMan 370

AUTOMATECH – PARTNER SYSTEM INTEGRATOR COGNEX

Cognex to wiodący na świecie dostawca systemów wizyjnych, oprogramowania, czujników i przemysłowych czytników kodów kreskowych stosowanych w automatyzacji produkcji.

Współpracujemy z firmą Cognex – światowym liderem na rynku systemów wizyjnych i czytników kodów kreskowych 1D, 2D i 3D. Nasza firma AUTOMATECH od wielu lat jest PARNET SYSTEM INTEGRATOREM COGNEX. Jesteśmy ekspertami od bezpieczeństwa w branży automatyki przemysłowej. Nasi specjaliści mają duże doświadczenie w wdrożeniach wizyjnych stanowisk kontroli jakości. Nasi inżynierowie regularnie uczestniczą w szkoleniach Cognex, dzięki czemu są wysokiej klasy ekspertami na rynku zastosowań systemów wizyjnych.

Rozwiązania wizyjne Cognex pomagają naszym klientom poprawić jakość produktów, wyeliminować błędy produkcyjne, obniżyć koszty produkcji i zmniejszyć ilość wadliwych komponentów, a dzięki temu reklamacji.

Typowe zastosowania przemysłowej kontroli wizyjnej obejmują:

Cognex obsługuje międzynarodową bazę klientów z biur zlokalizowanych w obu Amerykach, Europie i Azji, a także poprzez globalną sieć partnerów integracyjnych i dystrybucyjnych. Siedziba firmy Cognex znajduje się w USA.

PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ SYSTEMÓW WIZYJNYCH:

Cognex In-Sight 7010
Cognex 1-D i Data Matrix 2-D
Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem