Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

AUTOMATECH Partnerem Digitalizacyjnym Siemens

Dostarczamy nowoczesne aplikacje i systemy digitalizacyjne na produkcję.

Współczesny przemysł nie może obejść się bez kompetencji digitalizacyjnych integratorów systemów na produkcji. Nie bez powodu nazywa się je kompetencjami przyszłości. Nasza firma AUTOMATECHjako Partner Digitalizacyjny Siemens – dostarcza nowoczesne aplikacje systemowe wspierając swoich klientów w kontekście zwiększenia efektywności produkcji. Prezentujemy rozwiązania zastosowane w firmie Siemens, oparte o innowacyjne aplikacje tej firmy, które z powodzeniem można zaaplikować w innym przedsiębiorstwie.

Kompetencje w obszarze digitalizacji są aktualnie jednymi z najbardziej poszukiwanych w przemyśle. Digitalizacja jest faktem i bez wątpienia łatwiej i szybciej będą rozwijać się te zakłady produkcyjne, które zostaną wyposażone w innowacyjne aplikacje przemysłu 4.0.

Jedna z fabryk napędów GEW firmy Siemens jest doskonałym przykładem jak efektywnie przeprowadzić transformację digitalizacyjną. Obecnie, w wyniku przeprowadzonych zmian, jedynie jedną trzecią pracowników stanowią osoby na produkcji.
Przeprowadzone przez Siemens zmiany przeprowadzono w kilku obszarach:

Przy użyciu posiadanych dokumentacji oraz skanów 3D linii produkcyjnych wykonano cyfrowego bliźniaka całej fabryki. Co kilka tygodni system aktualizuje obecny stan. Mając cyfrowego bliźniaka zostało zoptymalizowane ustawienie maszyn. Miało ono na celu zwiększenie efektywności poprzez wdrożenie robotów mobilnych AGV/AMR zapewniających transport pomiędzy maszynami oraz magazynem i maszynami wszelkich podzespołów niezbędnych do montażu.
Zespoły maszyn zostały zgrupowane pomiędzy sobą i wszelkie czynności wykonywane przy montażu (załadunek/rozładunek produktów, montaż elementów składowych itd.) wykonują teraz roboty (coboty). W największej ilości miejsc zamontowano coboty UR.
Obecnie duże zespoły maszyn obsługiwane są przez inżyniera opiekującego się obszarem i ewentualnie wprowadzającego zmiany, jeśli są konieczne, a wszelkie czynności manualne wykonują coboty UR. Ta sytuacja odróżnia tą fabrykę od wielu innych firm, gdzie montaż głównie realizowany jest na stanowiskach na których operatorki/-rzy z pomocą maszyn wykonują wymagane czynności.

Wózki AGV/roboty mobilne AMR

Cała flota wózków AGV /robotów mobilnych AMR jest obecnie zrealizowana przez wdrożenie gotowych wózków zakupionych na rynku z tym, że wyposażenie ich w dodatkowy osprzęt do załadunku, rozładunku, transportu, dodatkowego bezpieczeństwa i nawigacji zostało zrealizowane przez inżynierów firmy Siemens. Dzięki tej zmianie znacząco zwiększono efektywność produkcji np. redukując o ponad 40% ilość kontenerów transportowych i zapewniając znacznie płynniejszą produkcję na linii minimalizując wszelkie przestoje.  Wiele innych wskaźników efektywności zostało poprawionych o kilkadziesiąt procent.

System kontroli wizyjnej

Wszelkie testy produkowanych płytek drukowanych PCB są wykonywane przy pomocy dedykowanych testerów oraz systemów wizyjnych, a dane są przetwarzane  z użyciem algorytmów AI w aplikacji EDGE, dzięki czemu poziom „pseudo błędów” został zredukowany o ponad 80%, a tylko mniej niż 20% z nich jest weryfikowanych przez operatorów ręcznie, z użyciem testerów i wizualnej kontroli.
Aktualnie produkcja w fabryce odbywa się tylko pod zamówienia, a nie „na magazyn”, dzięki czemu osiągnięto duże oszczędności finansowe. W ten sposób cały proces jest maksymalnie zautomatyzowany, a dzięki digitalizacji, realizując stale udoskonalenia i optymalizacje dzięki cyfrowemu bliźniakowi maszyn, linii i całej fabryki, taki proces jest maksymalnie ułatwiony.

Jednym z przykładów znaczącego zwiększenia efektywności było zlecenie jednego z klientów, które dotyczyło obniżenia wagi elementu zawieszenia aż o 40%, przy jednoczesnej poprawie własności wytrzymałościowych, wibracji oraz odprowadzania ciepła. W procesie tym zamieniono materiał podzespołu zastępując stal stopem magnezu.
Podczas projektowania firma Siemens natrafiła na wyzwania jakie wiązały się z kolejnymi etapami projektowania, a później wirtualnymi symulacjami wynikającymi z konieczności zmiany kształtu podzespołu, mieszcząc się jednak w przestrzeni w której miał być zainstalowany i poprawiając w kolejnych iteracjach jego kształt. Niezwykle istotne było zapewnienie, żeby po ogromnej redukcji masy elementu i optycznym „odchudzeniu” nadal nie wzrosły wibracje, nie pogorszyła się sztywność oraz nie pogorszyły się warunki oddawania ciepła. Symulacje z użyciem narzędzi Siemens m.in. SIMIT, NX, Simulik, SIMCENTER Amesim, NX MCD itd. pokazywały, jakie zmiany były wykonywane w kolejnych krokach i jak prosto można było sprawdzić symulacyjnie efekty. Przy pomocy Temcenter widać jak łatwo wprowadzać można zmiany „wstecz”, żeby wszystkie części składowe projektu były stale aktualne przy wprowadzaniu zmian w złożonych elemencie, we współpracujących ze sobą poprogramowaniach, w bardzo krótkim czasie, dla wszystkich elementów składowych.

automatech-partnerem-digitalizacyjnym-siemens-digital-twin-car
Zdjęcie: Obecnie opracowywanie nowych samochodów odbywa się głównie w środowisku wirtualnym

W realizacji projektu zastosowano także aplikacje Edge pozwalają wykrywać anomalie działania elementów maszyn w celu zapobiegania awariom, ale przy znacząco obniżonych kosztach obsługi np. z użyciem SensEye. Przeczytaj więcej LINK.

automatech-partnerem-digitalizacyjnym-siemens-customized-industrial-edge-devices
Zdjęcie: Szeroka gama przemysłowych urządzeń brzegowych ułatwia wdrażanie przetwarzania brzegowego w środowisku produkcyjnym
W fabryce Siemens nie mogło zabraknąć rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Stosując wybrane z oferty rynkowej kamery cyfrowe oraz gotowe narzędzia firmy Siemens i Google, możliwa była realizacja złożonych procesów z zakresu przemysłu procesowego, inspekcji wizyjnej i innych zadań.

Proces digitalizacji można zaimplementować w różnej wielkości zakładach produkcyjnych.
Warto wybrać wtedy integratora systemów, który posiada kompetencje i doświadczenie.
Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą AUTOMATECH, jeśli planujecie zmiany w obszarze zwiększenia efektywności produkcji.

Źródło zdjęć: siemens.com

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Realizacja: ReklamaSem