Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny
Automatech » Bezpieczna automatyzacja » Bezpieczeństwo pras

Bezpieczeństwo pras

Zapewnij bezpieczeństwo obsłudze pras i wykonaj modernizację prasy z doświadczonym integratorem AUTOMATECH.

Prasy od wielu dziesięcioleci zapewniają wysoką produktywność w masowej produkcji.
Innowacyjne technologie, szczególnie ostatniego dwudziestolecia nie omijają również pras, dzięki czemu klienci otrzymują maszyny z coraz to większymi funkcjonalnościami dla osiągnięcia jeszcze lepszej jakości i wydajności produkowanych komponentów.
Producenci oferują prasy z bogatym wachlarzem technologii i zakresem zautomatyzowania starając dopasować się do charakteru produkcji klientów.

Prasy mechaniczne ze względu na swoją uniwersalność znajdują zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym: elektrotechnicznym i elektronicznym, motoryzacyjnym, wyrobów gospodarstwa domowego, budowy maszyn, galanterii metalowej i precyzyjnym*

Wśród wielu kryteriów podziału pras, najczęściej stosuje się podział ze względu na:

Dla oznaczenia pras stosowana jest symbolika precyzyjnie określająca cechy danej prasy, na przykład:

Każda kolejna modernizacja prasy jest zaznaczona dużymi literami za cyframi.

(NIE)BEZPIECZEŃSTWO PRAS

Wysoka wydajność pras jest niewątpliwie ich zasadniczą zaletą. Jednocześnie nie można zapominać, że prasy należą do grupy maszyn, których nie kontrolowany stan techniczny może mieć szczególnie negatywny bezpośredni wpływ na zdrowie i życie obsługujących pracowników. Duża siła działania suwaka prasy, a także jego szybkość (nawet krócej niż sekundę) powodują, że prasy to szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia pracowników obsługi. W przypadku pras wypadki często mają dramatyczne konsekwencje dla operatorów: amputacje, ciężkie obrażenia, a nawet śmierć, stąd konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obsłudze.
Doświadczenie naszych zespołów projektowych wskazuje, że w Polsce bardzo często spotyka się pracujące, kilkudziesięcioletnie maszyny, nierzadko sprowadzone z rynku europejskiego lub pozaeuropejskiego i prasy nie są dostosowane do aktualnych wymagań bezpieczeństwa. Używane prasy to na pewno ekonomiczna alternatywa, jednak jej funkcjonowanie musi zostać poddane ocenie pod kątem bezpieczeństwa.
Zdarzają się także zupełnie nowe prasy, wyprodukowane poza Europą i niespełniające norm bezpieczeństwa. Modernizacja czy remont jest koniecznym posunięciem, by móc ją uruchomić i bezpiecznie obsługiwać. Stąd tak ważne jest sprawdzenie wiarygodności maszyn i urządzeń zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i obowiązujących aktualnie przepisów prawa przed jej uruchomieniem i oddaniem do użytkowania. Wyposażanie pras w kolejne funkcjonalności musi iść w parze z bezpieczeństwem całej maszyny.

PRASY – ZAKRESY PRAC MODERNIZACYJNYCH AUTOMATECH

W AUTOMATECH jesteśmy ekspertami w modernizacji pras różnych producentów i modeli. Przez wszystkie lata zdobyliśmy wiedzę, która pozwoliła osiągnąć wysoki poziom kompetencji naszego zespołu. Modernizacja pras to jedna z naszych flagowych usług inżynierskich. Przeczytaj o jednej z modernizacji prasy w firmie BorgWarner Rzeszów TUTAJ.

Zakres prac modernizacyjnych pras naturalnie zależy od zapotrzebowania określonego przez klientów. W ramach projektów pras najczęściej wykonujemy:

Źródło:
*Maszyny i urządzenia do obróbki plastycznej, Janusz Tomczak, Jarosław Bartnicki, Politechnika Lubelska Wydział Mechaniczny, 2012r.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem