Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Coraz więcej kobiet w zawodzie inżyniera

23 czerwca 2022 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inżynierek.

Z tej okazji zapraszamy na bezpłatny webinar „International Women In Engineering Day – WES Webinar” organizowany przez Women’s Engineering Society LINK DO REJESTRACJI

WES ukazuje świat kobiet w branży inżynieryjnej pod różnym kątem KLIK. Dostęp kobiet do projektów inżynierskich jest na pewno większy niż 100 lat temu, ale wiele firm, nazwijmy to technicznych, nadal wdraża projekt równych szans obu płci.

WES prezentuje sylwetki kobiet, które dla wielu mogą być inspiracją w zawodzie inżyniera. Umożliwia nawiązanie kontaktów podczas organizowanych wydarzeń, poprzez webinary daje możliwość uczestnictwa w różnorodnej ofercie wydarzeń, umożliwia rozwój osobisty stając się mentorem lub podopiecznym.

AUTOMATECH I SIEMENS INSPIRUJĄ KOBIETY-INŻYNIERKI

Wśród firm, które zachęcają do pracy w zawodzie inżyniera jest nasza firma AUTOMATECH czy firma Siemens. Wiele z kobiet-inżynierek marzyło o takiej karierze od dzieciństwa. Jedną z nich jest nasza koleżanka Sylwia Grzelak-Dobkowska, Inżynier w dz. Systemów Wizyjnych AUTOMATECH:

Nauki ścisłe były zawsze dla mnie najprzyjemniejszą częścią szkoły, dlatego późniejszy wybór studiów inżynierskich był bardziej niż oczywisty. Studia na Akademii Technicznej utwierdziły mnie w przekonaniu, że wybrany kierunek jest właściwy i jest to, to co chciałabym w życiu robić.
Pracując w firmie AUTOMATECH na co dzień mam kontakt z wdrażaniem rozwiązań, które z dnia na dzień stają się bardziej wymagające i innowacyjne. Będąc inżynierem w dziale systemów wizyjnych widzę, jak szybko zmieniają się trendy zapotrzebowań i dostępne technologie. Kiedy kończymy projekty w kolejnych zakładach produkcyjnych, mam ogromną satysfakcję, że jestem częścią tych zmian i mogłam się do nich przyczynić.

KOBIETY-WYNALAZCZYNIE

Co prawda wynalazki naszej cywilizacji kojarzą się głównie z męskimi nazwiskami, ale są też takie, których dokonały kobiety.

Kobiety bez wątpienia stały się śmielsze wraz z rosnącymi aspiracjami do uzyskania równych praw względem mężczyzn w XIX wieku.

W 1881 r. Maria Beasley (urodzona w Filadelfii, w stanie Pensylwania) uzyskała patent, który miał zmienić sposób produkcji beczek: maszyna do produkcji beczek jej pomysłu była w stanie wyprodukować 1500 beczek dziennie. Przedtem wszystkie beczki były wykonywane ręcznie, tak więc wynalazek znacząco zwiększył wydajność produkcji.

Maszyna była obsługiwana za pomocą jednej dźwigni sterującej częściami, które wpychały obręcze na miejsce. Beczka była przytrzymywana, a maszyna nakładała na nią obręcze parami z obu stron jednocześnie, zaczynając od środkowych dwóch obręczy i przesuwając się na zewnątrz. Gotowa beczka mogła następnie stoczyć się z maszyny, a jej miejsce zajmowała kolejna.

Nie trzeba było długo czekać, aby Beasley zaczęła dostrzegać zyski. Rafinerie ropy i cukru płaciły jej tantiemy. Wynalazek był na tyle nowatorski, że w 1884 roku Beasley została zaproszona do zaprezentowania go na Światowej Wystawie Przemysłu i Bawełny w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych.

W 1889 roku czasopismo Evening Star donosiło, że Beasley zarabiała 20 000 dolarów rocznie na maszynie i opłatach licencyjnych, w czasach gdy większość pracujących kobiet zarabiała niewiele ponad 1000 dolarów rocznie. Beasley, choć w amerykańskim spisie ludności figurowała jako gospodyni domowa.

Maria Beasley kontynuowała karierę jako zawodowy wynalazca, opatentowując szereg innych wynalazków, w tym ulepszoną tratwę ratunkową, która również została zaprezentowana na wystawie i uratowała życie wielu, w tym ponad 700 osób na Titanic-u.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:Authorized distributor in Poland of companies:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Realizacja: ReklamaSem