Jak elektroniczne jabłko oraz Inspektor od Automatech zmniejszą straty

Uszkodzone produkty, z wadami, wyroby niekompletne – obniżają jakość, a w konsekwencji zwiększają ryzyko reklamacji i zwrotów. Firmy na wiele sposobów radzą sobie z kontrolą jakości. Pewne brytyjskie przedsiębiorstwo stworzyło czujniki, który monitorują warunki pakowania i transportu.

Mają za zadanie zminimalizować potencjalne uszkodzenia owoców oraz straty w procesie pakowania i w konsekwencji zmniejszyć koszty.

Czujniki są w kształcie owoców lub warzyw (jabłka, marchewki, truskawki, awokado, kiwi), ich wielkości, a także gęstości. Włożone do opakowania wraz z prawdziwymi owocami lub warzywami rejestrują wstrząsy i temperaturę, a następnie dane przesyłają do dalszej analizy. Zidentyfikowanie przyczyn szkód poprawia nie tylko kontrolę jakości; odpady powstają w wyniku obtłuczeń delikatnych produktów zarówno w przypadku pracowników jak też robotów i znacznie podnoszą koszty produkcji. Drugi ważny efekt kontroli to ograniczenie marnotrawstwa żywności.

Kontrola jakości na liniach produkcyjnych to również cel przemysłowych systemów wizyjnych. Na przestrzeni lat możliwości weryfikacji szeroko pojętego obrazu względem wzorca znacząco wzrosła. Obecnie, zaawansowane algorytmy umożliwiają wykrycie błędów na poziomie 99,99%. Mówimy o identyfikacji nadruku np. na etykiecie, weryfikacji kodu kreskowego, ‘czytelności’ tekstu, kontroli pozycji etykiety i/lub nadruku, odczycie i zliczaniu kodów np. na kartonach. Weryfikacja widzenia maszynowego pozwala wykrywać i eliminować wadliwe wyroby, a tym samym zmniejszyć ilość reklamacji i zwrotów.

Automatech od wielu lat wdraża rozwiązania z najnowszymi aplikacjami kontroli wizyjnej Cognex. Jako Partner System Integrator oferujemy klientom: zaawansowane technologicznie systemy In-Sight, czytniki kodów DataMan, technologie oparte na głębokim uczeniu się. Aplikacje testujemy we własnym laboratorium.

Przemysłowe systemy kontroli wizyjnej z powodzeniem stosuje się w sektorze spożywczym. W ostatnich miesiącach pandemii to jedna z niewielu branż, która nie tylko nie ucierpiała, wręcz ma się doskonale. Wiemy to z autopsji i piszą o tym media branżowe.
Producenci żywności i napojów raczej nie muszą się martwić o realizację rocznych planów. Tym niemniej zawsze mogą się pokusić o zwiększenie wydajności i obniżkę kosztów produkcji. I tu Automatech oferuje INSPEKTORA NADRUKU – autorskie rozwiązanie naszych inżynierów, dedykowane do firm rozlewniczych. INSPEKTOR NADRUKU kontroluje jakość nadruku wyprodukowanych butelek PET lub puszek. Maszynę z powodzeniem można stosować na różnych typach linii produkcyjnych: weryfikuje poprawność nadruku i tym samym eliminuje wadliwe wyroby zaraz po wyprodukowaniu.

INSPEKTOR NADRUKU – CECHY OBJĘTE WERYFIKACJĄ:

  1. Wykrycie nadruku laserowego lub atramentowego
  2. Sprawdzenie położenia i kluczowych wymiarów nadruku
  3. Sprawdzenie kontrastu, ilości znaków
  4. Weryfikacja treści OCR/OCV
  5. Usuwanie wadliwych butelek / puszek z linii produkcyjnej za pomocą pneumatycznego wyrzutnika

ZALETY INSPEKTORA NADRUKU:

  1. Sterowanie za pomocą 9-calowego ekranu dotykowego – można wybierać rodzaj oraz parametry inspekcji
  2. Dostosowany do linii rozlewniczych butelek o wydajności do 30 000 szt / h
  3. Dostosowany do linii rozlewniczych puszek o wydajności do 80 000 szt / h
  4. Kontroluje produkty o różnych kolorach butelek oraz różnej zawartości
  5. Jest przystosowany do różnych pojemności butelek

Zapraszamy do kontaktu z naszymi inżynierami:
tel.: (22) 753 24 80, (22) 753 24 61
mail: biuro.warszawa@automatech.pl, zamowienia@automatech.pl
www.automatech.pl
www.automatechsklep.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com

Źródło zdjęcia przy artykule:
https://www.foodmanufacture.co.uk/Article/2020/06/01/Electronic-apple-helps-prevent-food-waste

Zespół Automatech