Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Jak oszczędzać energię w domu, firmie i nie tylko

Praktyczne porady do zastosowania od zaraz.

Oszczędzanie energii elektrycznej dotyczy każdego z nas, codzienne, domowe nawyki są kluczowe w procesie budowania świadomości społecznej na temat konieczności oszczędzania energii elektrycznej.

Jakie kroki możemy podjąć w tym zakresie w naszych domach? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad, które można zastosować w domu, w miejscu pracy czy jakimkolwiek innym miejscu – oszczędzać można przecież również na wakacjach.

Poniżej prezentujemy sposoby na oszczędność zużycia energii i wody w codziennych czynnościach.

LODÓWKA, ZAMRAŻARKA

Jeśli zostawimy lodówkę dłużej otwartą, ponowne schłodzenie do idealnej temperatury po zamknięciu będzie wymagało dodatkowej, cięższej pracy od sprężarki, co finalnie oznacza większy rachunek za energię.

Po otworzeniu drzwi pustej lodówki zimne powietrze wypłynie i zostanie zastąpione powietrzem o temperaturze pokojowej, które dostanie się do lodówki i lodówka będzie musiała schłodzić całą porcję cieplejszego powietrza do ustawionej wcześniej temperatury. To pochłonie więcej energii niż w przypadku pełnej lodówki: po otworzeniu drzwiczek przedmioty lepiej zachowają chłód i wymianie ulegnie tylko powietrze wokół nich.

Umieszczenie nie wystudzonego jedzenia do lodówki oznacza, że będzie musiała pracować znacznie ciężej, aby się schłodzić, zużywając więcej energii. Różnice temperatur mogą spowodować kondensację powodującą zamrożenie przedmiotów dotykających ścian lodówki, a także pojawieniem się wilgoci.

Rozmrażaj urządzenia zgodnie z instrukcją obsługi, nie tylko, żeby ułatwić otworzenie i zamykanie drzwiczek, ale także w celu zwiększenia efektywności działania na co dzień.

Ustawienie właściwej temperatury jest kluczowe, żeby produkty były właściwe przechowywane. Nie ma potrzeby, żeby w lodówce temperatura była niższa niż +4°C , a w zamrażarce -18°C. Wtedy temperatura będzie najkorzystniejsza dla wszystkich rodzajów przechowywanych produktów.

Lokalizacja jest istotna, żeby zapewnić prawidłowy przepływ powietrza, uważaj, żeby nie zasłaniać otworów ani kratek wentylacyjnych. Słaba wentylacja pogorszy działanie urządzeń, spadnie jego wydajność a to może wpłynąć na zwiększenie zużycia energii.

PIEKARNIK

Nagrzany piekarnik skróci czas drugiego pieczenia co zmniejszy zużycie energii. Trzymaj piekarnik zamknięty podczas pieczenia.

Za każdym razem po otworzeniu piekarnika traci on ciepło i wymaga więcej energii, aby ponownie osiągnąć temperaturę.

To skróci czas gotowania o połowę, zmniejszając zużycie energii zarówno w lodówce, jak i w piekarniku i jednocześnie obniża koszty.

Rozgrzewaj piekarnik tyko wtedy, gdy wymaga tego przepis lub określa to instrukcja obsługi.
Warto wiedzieć jak długo trwa rozgrzewanie piekarnika, żeby rozpocząć pieczenie od razu, gdy osiągnie wymaganą temperaturę.

Jeśli to możliwe korzystaj z wentylatora, co pozwala ustawić niższą temperaturę pieczenia.

Wyłączyć piekarnik na 10 minut przed końcem czasu gotowania, wykorzystasz ciepło rozgrzanego piekarnika do zakończenia gotowania.

Ustawienie wyższej temperatury do przygotowania dania niż jest zalecane (np. gdy się spieszymy) spowoduje większe straty energii i może rozgotować potrawę.

PŁYTA GRZEWCZA

Nie wszystkie naczynia są takie same, stalowe i emaliowane żeliwne naczynia nagrzeją się szybciej i zużyją mniej energii niż szklane czy ceramiczne.

Zwróć uwagę, żeby naczynia były dostosowane do wielkości obszaru grzewczego. Większe naczynia wymagają więcej energii do ogrzania.

Gotowanie z pokrywką pozwala oszczędzić do 25 % energii. Właściwa pokrywka również ma znaczenie, pozwala zwiększyć efektywność gotowania i zoptymalizować zużycie energii. Podnoś pokrywki możliwie jak najrzadziej, szklana pokrywka pozwoli na ocenę potrawy bez konieczności jej podnoszenia.

Używając właściwą ilość wody można zaoszczędzić nawet 20% energii. Nie ma potrzeby podgrzewać niepotrzebnego nadmiaru wody.

W wielu przypadkach (np. w przypadku gotowania makaronu) płytę można wyłączyć wcześniej, ponieważ ciepło resztkowe dokończy cały proces gotowania, a to z kolei pozwoli zaoszczędzić energię eklektyczną.

W wielu przypadkach proces gotowania nie wymaga ustawienia najwyższej mocy płyty grzewczej, czasem wystarczy delikatne gotowanie, a przy okazji nie marnujemy energii.

CZAJNIK ELEKTRYCZNY

Jeśli chcesz mieć pewność ile potrzebujesz wody na kubek herbaty czy kawy, napełnij ją wodą i właśnie tyle wlej do czajnika. W ten sposób zagotujesz tyle wody ile potrzebujesz.

OKAP KUCHENNY ELEKTRYCZNY

ZMYWARKA

Według badań przeprowadzonych przez członków APPLiA użycie zmywarki zmniejsza 10 razy mniej wody, co jest dobre zarówno dla środowiska jak i portfela.

Wystarczy zeskrobać resztki i wyrzucić je do kosza przed umieszczeniem w zmywarce. Można je też opłukać lub namoczyć np. wodą z gotowania makaronu przed myciem w zmywarce, to oszczędzi i wodę i energię.

To zaoszczędzi wodę, energię, detergent. Nic się nie stanie, gdy naczynia zostaną w zmywarce kolejny dzień.

Wymieniaj filtry i przeprowadzaj cykle czyszczące zgodnie z instrukcją obsługi, działaj zgodnie z informacjami na wyświetlaczu panelu sterowania.

PRALKA

SUSZARKA DO UBRAŃ

Zbyt mała ilość załadowanego prania również jest nieefektywne, spowoduje wykorzystanie pełnej mocy suszarki dla niewielkiej ilości prania.
Po zakupie zapoznaj się z instrukcją obsługi.

ŻELAZKO

Mokre ubrania powieszone w ten sposób na powietrzu spowodują mniejsze zagniecenia i skróci czas prasowania. Warto pamiętać, żeby segregować wysuszone ubrania unikając w ten sposób dodatkowych zagnieceń.

Jeśli to możliwe, wybierz jeden dzień na prasowanie zamiast robić to częściej.
Zacznij od prasowania ubrań wymagających niższej temperatury (syntetyki) i następnie kolejne tkaniny aż dojdziesz do tych, które uprasujemy tylko przy najwyższych temperaturach (pościel). Zmniejszysz zużycie energii, ale także czas i wysiłek.

SUSZARKA DO WŁOSÓW

Zużycie energii zależy od modelu suszarki.

ELEKTRYCZNA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW

Warto zwrócić uwagę na zmianę nawyku włączonego kranu podczas mycia zębów i zakręcać kran.

ELEKTRYCZNY GRZEJNIK

Często pamiętamy o tym tylko ‘od święta’, tymczasem utrzymany w czystości grzejnik wewnątrz na zewnątrz zmaksymalizuje wydajność cieplną systemu.

Przez okna i dach ciepło ucieka najbardziej. Dlatego warto pamiętać, żeby zamknąć okiennice i zasunąć zasłony, co utworzą dodatkową barierę izolacyjną, dzięki czemu zatrzymasz ciepło w pomieszczeniach.

Jeśli ustawisz cokolwiek przy grzejniku uniemożliwi to swobodne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu, nie ma sensu ogrzewać stolika przy grzejniku, a przez to zwiększać siłę grzania i zwiększać koszty energii.

Zarówno w przypadku wyjścia do pracy czy szkoły, ale także wyjazdu na wakacje warto ustawić odpowiedni poziom temperatury w domu. A jeśli masz w domu pomieszczenia, z których nie korzystasz na co dzień, wyłącz lub przykręć temperaturę grzejników i zamknij drzwi.

ELEKTRYCZNY PODGRZEWACZ WODY

Warto sprawdzić jaka jest izolacja rur, ponieważ często skupiamy się na najlepszych parametrach samego podgrzewacza.

Unikaj głowic prysznicowych o zbyt dużym natężeniu przepływu, dostępne na rynku głowice mają przepływ wody od 4 aż do ponad 20 litrów na minutę.

Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu z kamienia, który obniża wydajność podgrzewacza.

Warto zaprzyjaźnić się z takimi opcjami na Twoim urządzeniu analizującymi zużycie ciepłej wody.

KLIMATYZATOR

Klimatyzator zbyt mały lub zbyt duży jeśli chodzi o moc będzie nieefektywny.

Regularne sprawdzanie filtru powietrza pozwoli utrzymać świeży przepływ powietrza w domu i najlepszą wydajność urządzenia.

Wydajność klimatyzatora jest najlepsza, gdy temperatura jest utrzymana na podobnym poziomie, bez gwałtownych wahań. Ustawienie maksymalnej mocy podczas gorącego lata czy ogrzewania zimą pozwoli osiągną żądaną temperaturę, ale niestety negatywnie wpłynie na wyższe koszty energii.

Źródło:

Źródło, zdjęcie główne:

www.canva.com

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Realizacja: ReklamaSem