Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Od czerwca 2023 obowiązuje nowe prawo - silniki w nowym standardzie energooszczędności IE4

Wymiana silnika na nowy IE4 pozwoli oszczędzić do 3 000 euro.

Silniki odpowiadają za ok 80% zużycia energii na całym świecie.1

Jest wiele sposobów na zmniejszenie zużycia energii, zarówno na poziomie produktów jak i rozwiązań technologicznych. Można wyprodukować ją bardziej ekologicznie czy taniej, ale można ją też po prostu zaoszczędzić.

Od czerwca 2023, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, każdy nowy silnik musi mieć standard energooszczędności w wersji IE4 dla napędów 2- do 6-biegunowych, o średniej mocy od 75 kW do 200 kW.

Jeśli zostanie wymieniony silnik w starszym standardzie IE2 i zainstaluje nowy w wersji IE4, to jego roczne wyniosą nawet 3 tysiące euro. Wiele firm ma silniki w wersji IE2 lub jeszcze starsze czyli w przypadku wymiany oszczędności będą jeszcze większe.

SILNIK DZIAŁA – DLACZEGO LEPIEJ WYMIENIĆ GO NA NOWY?

Taka sytuacja może budzić opór, po co wymieniać napęd, skoro działa. Trochę przypomina to proces, który dziś już nikogo nie dziwi, czyli wymianę sprawnej, klasycznej żarówki na energooszczędną. Mimo, że energooszczędna jest droższa, mamy już wysoką świadomość korzyści takiej wymiany i raczej ją wymienimy, bowiem wiemy, że w przyszłości przyniesie nam to więcej korzyści niż używanie zwykłej żarówki.

Podobnie sytuacja ma się z wymianą napędów. Istotne jest, żeby przed planowana modernizacją przeprowadzić analizę techniczno-ekonomiczną. Warto ją zacząć od tych napędów, które najczęściej pracują w ciągu roku lub tych najstarszych i remontowanych. Każdy silnik z czasem realnie traci sprawność, a remonty pogarszają parametry względem jakości katalogowej.

Na kolejnym etapie, przed planowaną modernizacją, należy wykonać szczegółową analizę techniczno-ekonomiczną układów napędowych dla wybranych napędów. W firmie Siemens można to zrobić w prosty sposób dzięki dostępnemu bezpłatnemu programowi obliczeniowemu Simotics EE-Comparator lub SinaSave (program dostępny za darmo po rejestracji na stronie www.siemens.com/sinasave). Wyniki analizy wskażą między innymi czas zwrotu z inwestycji oraz wpływ na środowisko dzięki redukcji CO2.

Zdaniem Marka Lisoka z Siemens: „Zamiast czekać na amortyzację napędu warto czasami wymienić go wcześniej na nowy, energooszczędny, bo zwrot z tej inwestycji w pełni zrekompensuje nam poniesione nakłady.”2

Seria wysokowydajnych silników Siemensa jest teraz stale dostępna w klasie sprawności IE4:

KUP ENERGOOSZCZĘDNY NAPĘD IE4 SIEMENS
W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

SILNIKI W KLASIE IE5 SIEMENS

Firma Siemens, od półtora wielu znana z innowacyjności rozwiązań, już w 2023 roku wprowadzi kolejną klasę napędów IE5 – wkrótce przekażemy więcej szczegółów.

W AUTOMATECH modernizujemy maszyny oraz systemy na produkcji, w tym przeprowadzamy proces wymiany silników poprzedzony
analizą – zapraszamy do kontaktu znaszą firmą.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem