Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny
Automatech » Przedsiębiorstwo 4.0

Przedsiębiorstwo 4.0

AUTOMATECH wspiera firmy w implementacji nowych technologii.

Postęp technologiczny bez wątpienia przynosi rozwiązania ułatwiające nam życie. Wynalazki i odkrycia wpłynęły na wyższą jakość życia tworząc ją wygodniejszą, ciekawszą i bezpieczniejszą.

Pierwsza rewolucja przemysłowa wprowadziła ludzkość w erę uprzemysłowienia dzięki wynalazkowi maszyny parowej. Druga rewolucja przemysłowa zastosowała elektryfikację oraz przemysłową linię produkcyjną, która przyniosła produkcję seryjną. Podczas trzeciej rewolucji przemysłowej coraz większego znaczenia nabierały wydajne komputery; dzięki rozwojowi cyfryzacji automatyzacja wpłynęła na wyższy stopień.

W XXI wiek weszliśmy krocząc w kierunku czwartej rewolucji przemysłowej. Czwartą rewolucję przemysłową definiują sieci integrujące systemy, mówimy o integracji ludzi i technologii, w której maszyny sterowane są cyfrowo.

cztery-rewolucje-przemyslowe-schemat

Współczesne zakłady produkcyjne mając do dyspozycji najnowocześniejsze technologie w zasięgu ręki, czują presję ich zastosowania, jeśli chcą pozostać na konkurencyjnym rynku. W sytuacji, gdy o klienta walczy kilka firm, muszą mu zaproponować najkorzystniejsze, najefektywniejsze rozwiązanie, szczególnie, gdy w modelu biznesowym kluczowa jest niska cena (to nadal ważny czynnik decyzyjny na polskim rynku). Jeśli producent planuje zaoferować najniższe kosztowo produkty, jednym z rozwiązań jest zwiększenie wydajności linii produkcyjnych i wykazanie się elastycznością w obszarze procesów.

PRZEDSIĘBIORSTWO PRZEMYSŁU 4.0 – NAJCZĘŚCIEJ WYKORZYSTYWANE ROZWIĄZANIA

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

SZTUCZNA INTELIGENCJA, CYFROWY BLIŹNIAK

SZTUCZNA INTELIGENCJA

Sztuczna inteligencja, jeszcze dla wielu nadal pozostaje w sferze nieznanej przestrzeni, nawet rodem z filmów si-fi. Jednak ci, którzy zaczerpnęli już z garnca wiedzy przekonali się, jak bardzo sztuczna inteligencja już jest obecna w naszym, nawet codziennym życiu i jak może się rozwijać w najbliższej przyszłości. Dla przykładu, w usługach finansowych stosuje się ją w obszarze wykrywania oszustw.

W przemyśle, algorytmy wykorzystywane są na przykład do uczenia się programów, które wykrywają defekty w produktach. Przykładem takiego samouczącego się programu jest KREATOR AUTOMATECH wykonany przez naszą firmę, który doskonale sprawdza się w kontroli jakości w przypadku różnych wariantów produktów. Wiele firm musi się zmierzyć z szerokim wachlarzem produktów. W celu maksymalnego uproszczenia procesu tworzenia nowych formatów, nasza firma przygotowała program KREATOR AUTOMATECH – system do trudnych aplikacji wizyjnych dla dużej ilości wariantów produktów.

CYFROWY BLIŹNIAK

Cyfrowy bliźniak (ang. digital twin) to narzędzie do definiowania i projektowania w początkowej fazie produktu. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu produkcji, specjalne oprogramowanie pozwala przetestować funkcjonalność produktu, sprawdzić co można poprawić, żeby z linii produkcyjnej produkty wyszły już bez wad produkcyjnych. To znakomicie oszczędza koszty, poprawia wydajność, zmniejsza awaryjność, a wszystko w krótkim czasie.

Cyfrowy bliźniak znajduje zastosowanie w różnych branżach w tym: motoryzacyjnej lub w transporcie, a także opiece medycznej, lotnictwie.

W ramach Digital Twin nasza firma AUTOMATECH oferuje system MindSphere od Siemens – system operacyjny IoT oparty na rozwiązaniach chmurowych. Połączenie maszyn sieciowych z systemami wyższego poziomu umożliwia centralne zarządzanie zasobami i danymi produkcyjnymi. Dostępność do danych dostępnych na każdym poziomie procesów pozwala na natychmiastową reakcję na ewentualne problemy, a przez to zoptymalizowanie procesów. Dzięki temu można osiągnąć niski poziom błędów w produkcji. Przeczytaj więcej na temat cyfrowego bliźniaka TUTAJ.

W AUTOMATECH projektujemy i realizujemy zamówienia z zastosowaniem cyfrowego bliźniaka. Na początku 2019 roku nasza firma otrzymała status Solution Partner Siemens, który potwierdza wysokie kompetencje naszych inżynierów.

Obejrzyj materiał jak działa rozwiązanie cyfrowy bliźniak TUTAJ.

ZWIĘKSZENIE EFEKTYWNOŚCI PRODUKCJI

SYSTEMY KONTROLI WIZYJNEJ, ROBOTYZACJA, MODERNIZACJE PARKU MASZYNOWEGO, DOSTOSOWYWANIE DO WYMAGAŃ UE, MIGRACJE DO WYŻSZYCH PLATFORM

SYSTEMY KONTROLI WIZYJNEJ

Systemy do równoległej analizy obrazów doskonale sprawdzają się w przemysłowej kontroli wizyjnej. Wraz z rozwojem automatyki i zwiększeniem mocy obliczeniowej urządzeń, algorytmy systemów wizyjnych realizują coraz bardziej skomplikowane zadania.

Inspekcja systemów wizyjnych weryfikuje integralność produktu ze wzorcem, prawidłowy i wolny od wad montaż, identyfikuje wady montażowe, śledzi wycofane produkty, kontroluje proces magazynowania, dystrybucję, sortowanie artykułów, a także zarządzanie stanem magazynowym.

Przykłady najważniejszych zastosowań systemów wizyjnych firmy Cognex:

Zaawansowane algorytmy rozpoznawania obrazów w systemach kontroli wizyjnej znajdują także zastosowanie w sterowaniu pracą robota przy paletyzacji i segregacji elementów. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Innowacyjne narzędzia systemów wizyjnych to kolejny krok w automatyzacji procesów produkcyjnych, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Mówimy tu o Deep Learning czyli głębokim uczeniu maszynowym, czyli uczeniu się na przykładach.

Połączenie sztucznej inteligencji (AI z ang. artificial intelligence) z oprogramowaniem In-Sight lub VisionPro firmy Cognex daje możliwość zarządzania środowiskiem dzięki zastosowaniu graficznego interfejsu przyjaznego dla użytkowników.

Deep Learning może być nawet kilka razy szybszy od zwykłych algorytmów.

Deep Learning sprawdza się w trudnych aplikacjach wizyjnych.

ROBOTYZACJA

Robotyzacja to proces, w którym ludzie i maszyny znajdują się w hybrydowym doświadczeniu polegający na rozwijaniu zasobów na linii produkcyjnej poprzez dodanie robotów lub manipulatorów. Ma to na celu wyeliminowanie lub ograniczenie czynnika ludzkiego, jest to szczególnie istotne w tych obszarach, gdzie wykonywane czynności są niebezpieczne dla ludzi.

Rozwój przedsiębiorstwa dzięki inwestycjom w robotyzację przenosi firmę do grupy przedsiębiorstw o wysokim poziomie automatyzacji. Robotyzacja zwiększa wydajność produkcji, a także umożliwia łączenie różnych jej etapów dodając do procesu celę robotyczną.

Polska robotyzacja jest na początkowym etapie. Jak pokazują wyniki badań Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych największą barierą nie jest brak środków, ale wiedzy, a nawet świadomości, które etapy procesu produkcyjnego mogłyby podlegać robotyzacji. Względy ekonomiczne wskazało jedynie 4% badanych.

Wiele firm niejako ‘odsuwa’ od siebie decyzję o robotyzacji, nie wiedząc kiedy miałaby ona nastąpić i czy jest na nią przestrzeń w ich zakładach produkcyjnych.

Warto wykonać w takim przypadku audyt, który wskaże możliwości zrobotyzowania etapów produkcji. W AUTOMATECH przeprowadzamy modernizacje z zastosowaniem robotów oraz cobotów. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi przykładowymi zrealizowanymi projektami w krótkim video:

POMIAR SIŁY COBOTA W AUTOMATECH

Niektóre zakłady produkcyjne wskazują na większą skłonność do zainstalowania na linii produkcyjnej cobotów (inaczej: robotów współpracujących). Są dostępne cenowo oraz proste w obsłudze dla współpracujących z nimi operatorów, nie wymagają wydzielenia specjalnej celi robotycznej.

Coboty współpracujące z ludźmi na linii produkcyjnej muszą mieć zmierzoną siłę, z jaką działają, czy rzeczywiste siły są prawidłowe dla danego urządzenia. Jest to bezpośrednio związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracowników.

Ważne: pomiar siły cobota koniecznie należy wykonać po przeprowadzonej modernizacji.

Pomiar siły cobota przeprowadzamy zgodnie ze specyfikacją techniczną ISO/TS 15066. Jest ona przeznaczona do robotów współpracujących i zawiera tabele o dopuszczalnych siłach, z jakimi może pracować robot. Na zakończenie pomiaru powstaje Raport, w którym znajduje się informacja odnośnie zmierzonej siły i czy znajduje się ona w zakresie podanym w ISO/TS 15066.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z pomiaru siły cobota przeprowadzanego przez AUTOMATECH:

MODERNIZACJE PARKU MASZYNOWEGO

Z biegiem czasu maszyny tracą na swojej sprawności względem sytuacji w momencie zakupu. Kiedy naprawa jest opłacalna, modernizując maszynę oszczędzamy koszty i jednocześnie podnosimy ich funkcjonalność. Zastosowanie nowych podzespołów pozwala zatrzymać powracające awarie i kontynuować produkcję bez przestojów. Należy pamiętać, że podczas modernizacji mogą być zastosowane nowe wersje części zamiennych, które posiadają zmodyfikowane funkcje, a to powoduje jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie maszyn. Tak więc modernizacje maszyn to alternatywa do zakupu nowych egzemplarzy.

W AUTOMATECH wykonujemy różnego rodzaju modernizacje:

W każdym projekcie oferujemy klientom komponenty sprawdzonych, uznanych dostawców, zależy nam na najwyższej jakości usług inżynierskich, ponieważ są synonimami wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

DOSTOSOWYWANIE DO WYMAGAŃ UE

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zostały wprowadzone nowe standardy nowe standardy jakości i bezpieczeństwa produktów. Dotyczy to zarówno maszyn sprowadzonych do Polski z innych europejskich krajów, jak i spoza Europy.

Jest wiele przyczyn pojawienia się maszyn w zakładach produkcyjnych. Przede wszystkim mogą to być nowe maszyny, ale maszyny są także często ‘przesuwane’ między zakładami w obrębie tego samego przedsiębiorstwa, innym razem maszyny są zakupione od innych firm.

Odrębną kwestią jest kraj pochodzenia maszyn, z obszaru Unii Europejskiej lub spoza Unii, z czym są związane właściwe przepisy i normy.

Jednak, niezależnie od pochodzenia, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno nowych jak i używanych maszyn.

Pojawienie się maszyny na zakładzie, niezależnie od miejsca pochodzenia, wymusza konieczność dostosowania do aktualnych warunków w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Każda maszyna pojawiająca się w nowym środowisku, oznacza konieczność zastosowania innych lub dodatkowych zabezpieczeń, które nie musiały mieć zastosowania w poprzedniej lokalizacji.

W AUTOMATECH PODNOSIMY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA

Zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa wiąże się z dostosowaniem do norm obowiązujących w nowej lokalizacji. Na tym etapie nasza firma przygotowuje projekt modernizacji z uwzględnieniem powiększonego parku maszynowego zgodnie z obowiązującymi normami, a w następnej kolejności realizuje uzgodnione usługi inżynierskie.

Zapraszamy do obejrzenia video przedstawiającego przykładową modernizację prasy przy użyciu zaawansowanych, niezawodnych i szczególnie bezpiecznych rozwiązań:

MIGRACJE DO WYŻSZYCH PLATFORM

W sytuacji, gdy komponenty typu sterowniki bezpieczeństwa działają od wielu lat, są wyprodukowane przez dobrą, znaną firmę, można zadać pytanie, czy konieczna jest ich wymiana.

Producenci komponentów czerpią z nowoczesnych technologii, dzięki czemu kolejne wersje mają ulepszone funkcjonalności, dzięki którym możliwe jest na przykład zwiększenie prędkości linii produkcyjnych. Przy wypuszczeniu na rynek nowych wersji produktów, producenci często zaprzestają wytwarzania poprzednich modeli, a to wiąże się z czasem z niedostępnością części zamiennych lub ich wysoką ceną.

Zaawansowane technologie stosuje firma Siemens, na przykład w grupie sterowników poprzedniej generacji S5, które producent gwarantował do 01.10.2020 roku. Kolejna wersja sterowników to sterowniki S7.

Co dla pracowników pionu technicznego oznacza wprowadzenie na rynek nowej wersji sterowników S7: niedostępność starej platformy sprzętowej S5 ▪ malejącą dostępność i przez to wzrost cen części zamiennych do S5 ▪ niekompatybilność software S5 z nową wersją S7 ▪ coraz mniej inżynierów posiada wiedzę odnośnie S5, młoda kadra pracuje już na nowszej wersji S7.

Zatem elastyczne zarządzanie dostępnymi rozwiązaniami oznacza także gotowość na zmieniającą się ofertę dostawców komponentów automatyki przemysłowej.

W AUTOMATECH przeprowadziliśmy migracje do wyższych platform w wielu przedsiębiorstwach różnych branż. Szeroką wiedzę i doświadczenie inżynierów AUTOMATECH potwierdzają certyfikaty od Siemens,które gwarantują poziom naszych kompetencji zgodny z międzynarodowymi standardami.

Przeczytaj więcej o naszych realizacjach w zakresie migracji do wyższych platform TUTAJ.

INTEGRACJA SYSTEMÓW, MASZYN, URZĄDZEŃ, LINII PRODUKCYJNYCH W SIECI, ROZWIĄZANIA CHMUROWE

Wraz z kolejnymi dekadami rosną wymagania względem funkcji przemysłowych sieci komunikacyjnych. Nie chodzi tylko o zintegrowane systemy czy zwiększenie wydajności, kolejną wartością jest funkcja pracy w czasie rzeczywistym dzięki sieci przemysłowej.

W czwartej rewolucji przemysłowej automatyzacja wymusza prace w środowisku zintegrowanym w sieci, przyczyniając się do cyfryzacji przedsiębiorstw.

Operatorzy współpracują z technologiami na różnych poziomach, maszyny są sterowane cyfrowo dzięki aplikacjom działającym przez internet.

Komunikacja bezprzewodowa może być stosowana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, praktycznie w każdej branży, w tym na przykład w przemyśle wytwórczym, przetwórczym czy logistyce. Firma Siemens oferuje rozwiązania zdalnego dostępu, zarówno przewodowego jak i bezprzewodowego, do łączenia zakładów na całym świecie. Szerokie spektrum routerów przemysłowych niezawodnie sprawdza się w trudnych warunkach przemysłowych, w tym duży zakres temperatur czy wysokie zakłócenia elektromagnetyczne.

Komunikacja przemysłowa w oparciu o sprawdzone standardy Siemens jest skierowana do przedsiębiorstw z małymi liniami przemysłowymi aż po wielkie zakłady przemysłowe.

ZAPEWNIENIE WYSOKIEGO STANDARDU BEZPIECZEŃSTWA

WDROŻENIA UKŁADÓW STEROWANIA I BEZPIECZEŃSTWA POŁĄCZONYCH INTELIGENTNYM STEROWANIEM

Współczesny rynek rozwija się bardzo dynamicznie, nowe technologie oferują rozwiązania dostosowane do szybko zmieniających się potrzeb odbiorców. Podnoszenie poziomu efektywności produkcji, zwiększenie ergonomii, wprowadzanie nowoczesnych technologii musi iść w parze z utrzymaniem standardów bezpieczeństwa, zgodnie z aktualnymi wymaganiami formalnymi i technicznymi.

Jakiekolwiek zmiany dokonane w parku maszynowym wymagają ponownej weryfikacji, czy stanowisko nadal spełnia standardy bezpieczeństwa. Nawet, jeśli dokonano niewielkiej modyfikacji czy modernizacji jakiejkolwiek jednostki parku maszynowego, może ona wpłynąć na bezpieczeństwo ich operatorów. Redukcja ryzyka jest kluczowa.

Wymagania odnośnie bezpieczeństwa maszynowego stale rosną. Zmieniają się także przepisy. Na przykład planowane są zmiany w Dyrektywie Maszynowej 2006/42/WE, ze szczegółami można zapoznać się pod tym linkiem.

Automatyzacja to nie tylko kwestia implementacji nowych technologii w procesach produkcyjnych. To również kwestia bezpieczeństwa, gdy konieczne jest zachowanie właściwych odstępów między stanowiskami pracowników, np. w celu minimalizacji ryzyka zakażenia. To nowy element infrastruktury przestrzeni produkcyjnej, o którym trzeba pamiętać w kontekście bezpieczeństwa.

Polskie przedsiębiorstwa powoli przekształcają się w kierunku Przemysłu 4.0. Nasza firma aktywnie uczestniczy w tych transformacjach. Wdrażamy układy sterowania oraz układy bezpieczeństwa połączone inteligentnym sterowaniem oraz wiele innych konfiguracji dotyczących bezpieczeństwa przemysłowego.

Inżynierowie AUTOMATECH mają wiedzę i doświadczenie z obszaru aplikacji najnowszych dostępnych technologii, w tym z obszaru bezpieczeństwa. Dbamy o to, żeby nasi pracownicy posiadali najnowszą wiedzę, w tym celu przechodzą regularne szkolenia zarówno dotyczące rozwiązań oferowanych przez naszych dostawców jak i organizowane przez naszą firmę.

Jesteśmy dumni, że możemy wspierać polskie przedsiębiorstwa na ścieżce rozwoju w kierunku 4.0.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem