Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Samochody i whisky

Nowe technologie w przemyśle motoryzacyjnym napędzają tę branżę, ale ostatnio widać wyhamowanie…

Analizą oczekiwań konsumentów w dziedzinie motoryzacji od ponad jedenastu lat zajmuje się firma badawcza Deloitte. O wnioskach z tego badania na 35 000 konsumentów z 20 krajów można przeczytać w raporcie „2020 Deloitte Global Automotive Consumer Study, Global focus countries”. Mogą one śmiało pomóc producentom samochodów w wyborach rozwiązań odpowiadających aktualnym upodobaniom na najbliższe lata.

W raporcie czytamy, że zmiany w naszych oczekiwaniach zmieniały się wraz z rozwojem dostępnej myśli technologicznej:

W ostatnich latach rozwój myśli technologicznej, w tym zastosowanie rozwiązań Przemysł 4.0 bez wątpienia koncentruje się na samochodach autonomicznych.

Z jednej strony wyczekiwane, z drugiej – krytykowane. Na tę drugą opinię mają wpływ doniesienia o wypadkach z udziałem pojazdów autonomicznych – poza Indami i Chinami, w wielu krajach (US, Japonia, Korea, Niemcy) uczestnicy badania stali się ostatnio bardziej ostrożni wobec tej technologii. Miejmy nadzieję, że najbliższe lata przyniosą odpowiedzi jak producenci sektora motoryzacyjnego poradzili sobie z bezpieczeństwem i czy będziemy mogli zaufać wirtualnemu kierowcy? Jak na razie postrzeganie przez konsumentów bezpieczeństwa pojazdów samobieżnych pozostaje w martwym punkcie od 2019 roku. Branża motoryzacyjna pompuje miliardy dolarów, by pojazdy autonomiczne czy elektryczne (EVs) stały się rzeczywistością, ale jest potrzeba krytycznej oceny niezbędnych zdolności innowacyjnych, by świadomie ocenić kierunki rozwoju tego sektora.

Inżynierowie lubiący sączyć szkocki, mocny trunek zapewne się nie zdziwią, że rozwiązania Przemysłu 4.0 docierają również do producentów beczek do whisky. Dawne rzemiosło wykwalifikowanych pracowników połączono z automatyzacją na przykład w firmie Speyside Cooperage. Dodanie nowych technologii ma zwiększyć wydajność oraz poprawić bezpieczeństwo i higienę pracy: roboty podnoszą beczki ważące nawet ponad 100 kg. W przypadku odnawiania używanych beczek (renowacja należy każdej beczce po około 10 latach użytkowania) główne zadanie robota to usunięcie wewnętrznej 3 mm warstwy drewna i opalenie jej od wewnątrz. Nowych i remontowanych beczek jest ok 100 tys. rocznie. Oprócz robotów zainstalowano również specjalną zaprojektowaną tokarkę.

Poniżej na filmie zobacz jak pracują roboty w tej destylarni:

Źródło:

Źródło, zdjęcie główne:

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Realizacja: ReklamaSem