Samochody i whisky

Nowe technologie w przemyśle motoryzacyjnym napędzają tę branżę, ale ostatnio widać wyhamowanie… Analizą oczekiwań konsumentów w dziedzinie motoryzacji od ponad jedenastu lat zajmuje się firma badawcza Deloitte. O wnioskach z tego badania na 35 000 konsumentów z 20 krajów można przeczytać w raporcie „2020 Deloitte Global Automotive Consumer Study, Global focus countries”. Mogą one śmiało pomóc producentom samochodów w wyborach rozwiązań odpowiadających aktualnym upodobaniom na najbliższe lata.

W raporcie czytamy, że zmiany w naszych oczekiwaniach zmieniały się wraz z rozwojem dostępnej myśli technologicznej:

  • 2010 – podstawowym czynnikiem oceny marki samochodu była ogólna wartość,
  • 2012 – zwiększa się zainteresowanie hybrydami napędzanymi przez koszty i wygodę,
  • 2018 – konsumenci sukcesywnie odchodzą od silników spalinowych (ICE),
  • 2019 – zmniejsza się zainteresowanie autonomicznymi pojazdami ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

W ostatnich latach rozwój myśli technologicznej, w tym zastosowanie rozwiązań Przemysł 4.0 bez wątpienia koncentruje się na samochodach autonomicznych.
Z jednej strony wyczekiwane, z drugiej – krytykowane. Na tę drugą opinię mają wpływ doniesienia o wypadkach z udziałem pojazdów autonomicznych – poza Indami i Chinami, w wielu krajach (US, Japonia, Korea, Niemcy) uczestnicy badania stali się ostatnio bardziej ostrożni wobec tej technologii. Miejmy nadzieję, że najbliższe lata przyniosą odpowiedzi jak producenci sektora motoryzacyjnego poradzili sobie z bezpieczeństwem i czy będziemy mogli zaufać wirtualnemu kierowcy? Jak na razie postrzeganie przez konsumentów bezpieczeństwa pojazdów samobieżnych pozostaje w martwym punkcie od 2019 roku. Branża motoryzacyjna pompuje miliardy dolarów, by pojazdy autonomiczne czy elektryczne (EVs) stały się rzeczywistością, ale jest potrzeba krytycznej oceny niezbędnych zdolności innowacyjnych, by świadomie ocenić kierunki rozwoju tego sektora.

Inżynierowie lubiący sączyć szkocki, mocny trunek zapewne się nie zdziwią, że rozwiązania Przemysłu 4.0 docierają również do producentów beczek do whisky. Dawne rzemiosło wykwalifikowanych pracowników połączono z automatyzacją na przykład w firmie Speyside Cooperage. Dodanie nowych technologii ma zwiększyć wydajność oraz poprawić bezpieczeństwo i higienę pracy: roboty podnoszą beczki ważące nawet ponad 100 kg. W przypadku odnawiania używanych beczek (renowacja należy każdej beczce po około 10 latach użytkowania) główne zadanie robota to usunięcie wewnętrznej 3 mm warstwy drewna i opalenie jej od wewnątrz. Nowych i remontowanych beczek jest ok 100 tys. rocznie. Oprócz robotów zainstalowano również specjalną zaprojektowaną tokarkę.

Zobacz jak pracują roboty w tej destylarni tutaj.

Roboty w AUTOMATECH

Jesteśmy firmą inżynierska z 25-letnim doświadczeniem w branży usług automatyki przemysłowej. Zespół naszych inżynierów projektuje i realizuje zaawansowane technologicznie rozwiązania dla przemysłu, między innymi: roboty przemysłowe, coboty, cyfrowy bliźniak, analiza danych w czasie rzeczywistym. Nasza oferta obejmuje również kilkadziesiąt usług inżynierskich między innymi: audyty bezpieczeństwa maszyn i linii produkcyjnych, przemysłowe systemy wizyjne, laserowe stanowiska znakujące, budowa maszyn, kompletnych układów sterowania, szaf sterowniczych, modernizacja pras, systemy SCADA, sterowanie radiowe, lampy UV LED dla przemysłu, system LOTO, deklaracja zgodności WE/UE (certyfikat CE).

Zobacz katalog usług i produktów Automatech.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, nasi inżynierowie doradzą rozwiązania dostosowane do Państwa wymagań:
tel.: (22) 753 24 80
mail: biuro.warszawa@automatech.pl
www.automatech.pl
www.automatechsklep.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com

Źródła:

https://www2.deloitte.com/us/en/pages/manufacturing/articles/automotive-trends-millennials-consumer-study.html
https://drivesncontrols.com/news/fullstory.php/aid/4063/Robots_help_to_give_whisky_barrels_a_new_lease_of_life.html

Źródło zdjęcia przy artykule:

https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/us/Documents/manufacturing/us-2020-global-automotive-consumer-study-global-focus-countries.pdf