System monitorowania pracy maszyn i linii technologicznych

System monitorowania pracy maszyn i linii technologicznych dla firmy z branży spożywczej z użyciem stacji SAE IT- Systems.

Na zlecenie dużej firmy z branży spożywczej Automatech Sp. z o.o. przygotował system do monitorowania pracy maszyn i zainstalowanych linii technologicznych, który ma usprawnić istniejące zbieranie informacji i wprowadzić nowe funkcjonalności. Takie działanie ma prowadzić do:

 • zwiększenia wydajności procesu produkcyjnego, poprzez minimalizację przestojów,
 • zwiększenie dostępności maszyn,
 • zmniejszenia zużycia energii i innych mediów.

W następstwie czego proces będzie prowadzony w sposób najbardziej zoptymalizowany.

W nowoczesnym zarządzaniu procesami przemysłowymi znaczącą rolę odgrywa monitorowanie dostępności maszyn, efektywności produkcji z ich użyciem, a jednocześnie zużycia surowców oraz energii, paliw, wody i innych mediów. To one przekładają się w dużej mierze na kosztochłonność procesu produkcyjnego. Monitoring tych wartości często wymaga systemu rozproszonego na dużej powierzchni i w wielu budynkach, a nawet w odrębnych lokalizacjach, gdzie wykorzystanie jednego kanału komunikacji nie zawsze jest możliwe lub nie jest opłacalne.

Automatech buduje systemy zdalnego nadzoru i kontroli w oparciu o specjalizowane sterowniki telemetryczne niemieckiej firmy SAE IT- Systems. Firma SAE IT dzięki wieloletniemu doświadczeniu w budowie urządzeń służących do zbierania i przesyłu danych wypracowała sobie pozycję lidera, w branży systemów zdalnego nadzoru, na rynku niemieckim. Zainstalowano tam ponad 200.000 systemów SAE  IT, w tym u największych dostawców energii, przede wszystkim w zakresie niskich i średnich napięć.

140211144231_1

Telemetryczne sterowniki serii 5+ charakteryzują się:

 • możliwością wykorzystania praktycznie dowolnych kanałów transmisji (Ethernet, GSM /GPRS 3G,4G, TETRA, RS-485, RS-232, V.24, światłowody, DSL, SHDSL, PSTN, Bluetooth),
 • łatwością konfiguracji dla celów telemetrii przy pomocy jednego, intuicyjnego  oprogramowania Set-IT,
 • możliwością zastosowania technologii soft-PLC dla bardziej złożonych algorytmów sterowania – oprogramowanie Code-IT,
 • szeroką ofertą kart wejść/wyjść binarnych i analogowych oraz komunikacyjnych,
 • dedykowany OPC-Serwer umożliwia łatwe podłączenie do dowolnego systemu SCADA – oprogramowanie Conect-IT,
 • możliwość lokalnego archiwizowania danych z wykorzystaniem zegara czasu rzeczywistego synchronizowanego z serwerem NTP lub DCF,
 • obsługa standardowych przemysłowych protokołów komunikacyjnych: Modbus RTU/TCP, MPI / 3964R/RK512, Profibus DP,
 • obsługa otwartych protokołów komunikacyjnych stosowanych w telemetrii IEC60870-5-101, IEC60870-5-103, IEC60870-5-104, IEC61850, SML + IEC62056-21, DSFG.

Na każdej maszynie i linii produkcyjnej w zakładzie zainstalowany zostanie sterownik FW-5 zbierający dane takie jak ilość materiału wejściowego, ilość wyrobów gotowych, ilość i rodzaj wadliwych produktów, cechy gotowych elementów (waga, kolor, zawartość, wielkość), czas pracy maszyny, czas postoju, powód postoju, zużycie energii elektrycznej, powietrza sprężonego, gazu i wody itd.

140211144513_2

Operator maszyny ma do dyspozycji terminal dotykowy podłączony wprost do systemu, za pomocą którego loguje się, określa rodzaj produkcji, wybiera statusy stanów awaryjnych wykrytych przez system (np. przestój technologiczny, czy spowodowany brakiem materiały czy też awarię maszyny).

Wszelkie dane zebrane przez czujniki, terminal operatora i terminal kierownika produkcji są przetwarzane i zapisywane, a na ich podstawie ustalany jest aktualny status danej maszyny (praca, przestój, awaria, przezbrojenie, czas wykonania pojedynczego produktu itp.). Status każdej z maszyn jest sygnalizowany poprzez 3-segmentowe wieże świetlne, co daje każdemu pracownikowi jasną informację, co dzieje się w danym momencie z produkcją na danym stanowisku.
Dane ze wszystkich stanowisk spływają do centralnego serwera, na którym pracuje oprogramowanie SCADA firmy Flowchief. Połączenie ze sterownikami uzyskiwane jest  z wykorzystaniem OPC serwera dedykowanego urządzeniom SAE  IT.

I tak, terminal operatora ma dostęp tylko do logowania, wyboru parametrów produkcji i wyboru statusów maszyny. Przenośny terminal kierownika produkcji ma podgląd na statusy i statystyki wszystkich maszyn i linii z danego obszaru produkcji, a na stacji głównej dostępne są dane o wszystkich maszynach w zakładzie, wszystkich operatorach itd. Z gromadzonych danych mogą być tworzone raporty, w formie wybranej przez Użytkownika (tabele, wykresy, trendy i ich archiwizacja).

140211144959_3

Ponadto w przypadku odłączenia maszyny od systemu głównego lokalny układ telemetryczny FW-5 jest w stanie gromadzić zbierane dane w swojej pamięci na kartach SD lub Pendrivie USB.

Należy zwrócić uwagę, że zadaniem takiego systemu jest szukanie źródeł strat (takich jak produkcja braków, nieplanowane postoje, nieproduktywna praca maszyn/linii), by po ich wyeliminowaniu zanotować konkretne oszczędności. Dodatkowy pomiar zużycia energii elektrycznej, jak również zużycia sprężonego powietrza, gazu i wody może być przydatny do określenia energochłonności procesu i służyć w procesie optymalizacji zużycia energii.

Dodatkowo zainstalowany system FW-5 SAE IT ze względu na swój telemetryczny rodowód umożliwia jego pełną zdalną diagnostykę poprzez dostępne media komunikacyjne np. internet z tunelem VPN oraz zdalną aktualizację w przypadku konieczności wprowadzenia zmian wynikających z optymalizacji algorytmów obliczeniowych lub dodawania kolejnych. System ten nawet w przypadku wystąpienia błędów w komunikacji podczas jego zdalnej aktualizacji zapewnia jego dalszą pracę, ze względu na procedury zabezpieczeniowe przygotowane na taki wypadek. W takim przypadku po utracie komunikacji podczas wgrywania nowego programu system nadal będzie pracować z użyciem dotychczasowego oprogramowania i możliwa będzie ponowna próba jego wgrania bez konieczności wyjazdu do miejsca lokalizacji maszyny inżyniera Automatech. Ponadto w przypadku konieczności aktualizacji wszystkich maszyn w zakładzie możliwe jest również wgranie nowych programów poprzez ich automatyczne wgranie z użyciem Pendrive’a lub połączania Bluetooth ze smartfona czy notebooka (z zachowaniem funkcji zabezpieczeniowych) bez konieczności wyposażania Użytkownika końcowego w komplet oprogramowani narzędziowych SAE IT- Systems.

Proszę przesłać broszuręProszę o przesłanie ofertyProszę o kontakt