Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Sztuczna inteligencja w systemach wizyjnych

Czy jesteśmy na to gotowi?

Wraz z rozwojem technologii, poziom złożoności wytwarzanych dóbr oraz tempo ich wytwarzania są wciąż zwiększane. Podczas gdy człowiek już od dawna nie jest w stanie dokonywać wizyjnej kontroli jakości, firma Cognex łącząc możliwości człowieka i maszyny, zwiększa możliwości swoich produktów, i obecnie najwyższej jakości sprzęt korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji aby zaproponować cztery nowe narzędzia.

Pierwsze z nich VIDI BLUE-LOCATE COGNEX
niejako rozszerza dotychczasowe rozwiązania, oferujące możliwość weryfikacji obecności elementów w danym położeniu. Potrafi ono rozpoznawać drobne, przeźroczyste elementy o niewyraźnych krawędziach na niejednorodnym tle, przy jednoczesnej jego weryfikacji. Jest to niezwykle istotne zarówno podczas produkcji leków – gdzie zliczane i weryfikowane pod kątem uszkodzeń, są liczne szklane ampułki ale i w produkcji elektroniki gdzie na płytkach pcb weryfikowane są stan i obecność spodziewanych, zróżnicowanych elementów w danych, licznych lokalizacjach.

VIDI RED-ANALYZE COGNEX
jest używane do wykrywania anomalii takich jak skazy materiałowe lub drobne defekty powstałe w wyniku procesów produkcyjnych. Zadrapania na ozdobnej powierzchni, błędy montażowe lub nawet pęknięte szwy w przypadku produktów tekstylnych. Czerwone narzędzie rozpoznaje powyższe problemy jak i wiele innych, ucząc się typowego wyglądu wskazanego obiektu jak i akceptowalnych jego wariacji. Jest ono również stosowane do określania wskazanych obszarów jako defektów lub innych wartych uwagi stref. ViDi Red-Analyze rozróżnia wskazane obszary zainteresowania rozpoznając niepożądane obiekty zarówno na powierzchni tkaniny przeznaczonej do celów medycznych jak i na ostrzu skalpela, dzięki trenowaniu właściwego wzorca.

VIDI GREEN-CLASSIFY COGNEX
stosuje się do rozpoznawania poszczególnych obiektów ujętych w kadrze lub oceny zgodności bardziej złożonych zdarzeń. Czy to rozpoznawanie produktu po jego wyglądzie, czy też klasyfikacji na akceptowalny lub nie, wedle wyniku pewnej funkcji logicznej opartej na argumentach określonych przez użytkownika. ViDi Green-Classify trenuje się do rozpoznawania obiektów różnych klas, określonych uprzednio poprzez dodanie obrazów wzorcowych, opatrzonych stosowną etykietą oraz przypisanych do poszczególnych klas.

VIDI BLUE-READ COGNEX
odczytuje mocno zdeformowane, częściowo niewidoczne lub mocno wytarte kody alfanumeryczne stosując OCR. Wgrana domyślnie biblioteka czcionek odczytuje większość tekstów bez jakiejkolwiek konfiguracji ograniczając proces trenowania do szybkiego i prostego uruchomienia. To solidne narzędzie może jednak zostać przetrenowane w razie potrzeby adaptacji do potrzeb specyficznych aplikacji.

Jednak, jak to często bywa – nie ma nic za darmo. Jeśli chcemy zrealizować tak wiele zdań i w dodatku z dużą prędkością, niezbędna jest również niemała moc obliczeniowa.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem