Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny
Automatech » Usługi » Lockout/Tagout (LOTO)

Lockout/Tagout (LOTO)

System Loto - podnieś standard bezpieczeństwa w zakładzie.

System LOTO został stworzony w celu maksymalnego zmniejszenia ryzyka wypadków pracowników na stanowiskach pracy. Chodzi o tę część wypadków związanych z urazami w wyniku przypadkowego uruchomienia maszyny lub urządzenia przez niepowołane osoby podczas prac konserwacyjnych, serwisowych lub przestoju maszyny.

Zastosowanie procedury bezpieczeństwa LOTO chroni przed przypadkowym załączeniem napięcia, zabezpiecza maszynę przed ponownym uruchomieniem przed zakończeniem prac, wymaga, by źródło zasilania było wyłączone i odizolowane od maszyny przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Procedura LOTO, w konsekwencji, zwiększa bezpieczeństwo pracowników.

wdrozenie-procedury-loto
Zdjęcie 1: Wdrożenie procedury LOTO, AUTOMATECH

W AUTOMATECH WDRAŻAMY LOTO

System LOTO jest szeroko stosowany w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem zyskał popularność na wszystkich kontynentach: odpowiednio wprowadzony zapewnia bezpieczną pracę, może ochronić zdrowie, a nawet życie pracowników.

W AUTOMATECH zrealizowaliśmy w ostatnich latach bardzo dużo wdrożeń systemów LOTO, nie tylko u klientów z zagranicznym kapitałem. Obserwujemy, że coraz częściej również polskie firmyzainteresowane systemem LOTO, by zminimalizować zagrożenia na niebezpiecznych maszynach i dzięki temu chronić życie i zdrowie pracowników obsługi.

AUTOMATECH specjalizuje się w przeprowadzaniu audytów przygotowujących oraz wdrażających system LOTO w zakładach przemysłowych w całej Europie.

Rozwiązania, które proponujemy na podstawie wykonanego audytu, spełniają międzynarodowe standardy.

system-loto
Zdjęcie 2: System LOTO

CO ZYSKASZ WPROWADZAJĄC LOTO?

SYSTEM LOTO

Nazwa LOTO to skrót od dwóch wyrazów, które są podstawowymi narzędziami tej procedury: Lockout oraz Tagout: LockOut i TagOut -> LOTO

BLOKADY STOSOWANE W LOTO

Wśród blokad systemu LOTO, ze względu na rodzaj niebezpiecznego elementu można wyróżnić 2 główne grupy blokad:

Ten typ blokad montuje się szafach sterowniczych i rozdzielniach, do blokowania: bezpieczników, przełączników czy wyłączników np. różnicowoprądowych.

Przykłady blokad elektrycznych:

Blokada obrotowa, blokada wtyków elektrycznych, blokada uniwersalna wyłącznika instalacyjnego, obrotowa blokada wtyków elektrycznych, blokada wyłączników wielobiegunowych

Zdjęcie 3: Blokada wyłączników nadprądowych uniwersalna Brady/AUTOMATECH

Przykłady blokad mechanicznych:

KŁÓDKI BEZPIECZEŃSTWA, ZAWIESZKI

Zarówno zawieszki jak i kłódki bezpieczeństwa są stosowane zarówno przy blokadach elektrycznych jak i mechanicznych. Jeśli maszynę obsługuje więcej niż jeden pracownik stosuje się zbiorcze skrzynki zabezpieczające, a każdy obsługujący musi posiadać swoją kłódkę; maszyna zostanie uruchomiona dopiero wtedy, gdy ostatnia osoba zdejmie swoją kłódkę.

Kłódki bezpieczeństwa firmy Brady oferowane przez AUTOMATECH charakteryzują się dużą wytrzymałością, zostały wykonane z materiałów odpornych na działanie substancji chemicznych jak oraz promieniowanie UV i doskonale sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach, zakres temperatur od -57°C do 117°C.

Zdjęcie 4: Kłódki bezpieczeństwa z linką kompaktową, BRADY/AUTOMATECH
Zdjęcie 5: Kłódki bezpieczeństwa BRADY/AUTOMATECH

WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z CAŁĄ OFERTĄ KŁÓDEK FIRMY BRADY
W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

PRZESZKOLENIE OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH

Patrząc na całość systemu LOTO, kluczowe znaczenie ma przeszkolenie załogi. Pracownicy obsługujący maszyny muszą się zapoznać z zasadami stosowania systemu LOTO, żeby wiedzieć jak postępować podczas serwisowania maszyn czy prac konserwacyjnych. Człowiek nie posiadający właściwej wiedzy postępuje na podstawie swoich osobistych doświadczeń czy założeń, które finalnie mogą okazać się błędne. Dlatego istotne jest, by każdy pracownik miał właściwą wiedzę, która zapewnia bezpieczną pracę.

SYSTEM LOTO – INSTRUKCJA

Ważnymi elementami szkolenia z systemu LOTO są: ogólna procedura oraz instrukcja.

Ogólna procedura – zawiera zbiór przepisów określających cel wdrożenia systemu Lockout Tagout oraz zakresy odpowiedzialności i obowiązków poszczególnych pracowników w zakresie pojawienia się potencjalnych zagrożeń w trakcie codziennej pracy.

Instrukcja blokowania maszyn – powinna być elementem ogólnej procedury i zawierać następujące elementy: określenie punktów odcięcia energii, sposoby bezpiecznego wyłączenia, opis metod weryfikacji stanu „zerowej energii”, opis działania podczas procesu LOTO.

Instrukcja powinna być przygotowana w przejrzysty sposób, najlepiej, żeby treść zmieściła się na jednej stronie, długa treść jest nieczytelna i nie zachęca do zapoznania się ze wszystkimi szczegółami. Instrukcja powinna być maksymalnie prosta, oparta na czytelnych zdjęciach lub rysunkach tak, żeby pracownik mógł sprawnie zidentyfikować newralgiczne punkty.

Instrukcja systemu LOTO musi być zweryfikowana przez właściwą osobę.

Każdy pracownik, którego obowiązki dotyczą również procedury LOTO musi zostać z nią zapoznany krok po kroku, by pracodawca miał pewność, że zaimplementowany system Lockout Tagout spełni najważniejszą funkcję: da gwarancję bezpieczeństwa pracownikom.

WAŻNE:

procedura-loto
Zdjęcie 6: Procedura LOTO77

USPRAWNIJ SYSTEM LOTO W SWOIM ZAKŁADZIE

Jest 6 głównych zasad wprowadzenia systemu LOTO1

EUROPEJSKIE NORMY STOSOWANE W LOTO

System Lockout-Tagout jest stosowany w różnych gałęziach przemysłu jako bezpieczna metoda pracy z niebezpiecznymi urządzeniami np. prasami.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem