Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny
Automatech » Usługi » Roboty przemysłowe, coboty

Roboty przemysłowe, coboty

Zwiększ wydajność na liniach produkcyjnych.

Współczesny, światowy rynek jest bardzo konkurencyjny i coraz trudniej osiągnąć wysoką jakość produktu lub usługi, jednocześnie obniżając koszty. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na zastosowanie automatyzacji w postaci robotów przemysłowych. Dzięki nim zwiększana jest wydajność procesów produkcyjnych, a także możliwe jest łączenie etapów produkcji zastępując robotem na przykład kilka urządzeń.

Podstawowym warunkiem zastosowania automatyzacji w procesie produkcji jest jej powtarzalność. Roboty będą miały również zastosowanie w zastępowaniu ludzi, gdy pracują w niebezpiecznym czy niekomfortowym środowisku (dym, pył, wysoka temperatura). Zastąpienie ludzi w takich warunkach pracy poprzez roboty przemysłowe, wpłynie na zwiększenie poziomubezpieczeństwa w zakładzie.

POMIAR SIŁY COBOTA W AUTOMATECH

Wykonanie pomiaru siły cobota jest niezbędne, żeby mieć pewność, że robot pracuje z siłą, która w przypadku kolizji z operatorem nie zrobi mu krzywdy. To jeden z kluczowych wymogów bezpieczeństwa na zakładzie. Specyfikacja techniczna ISO/TS 15066 z 2016 roku szczegółowo określa akceptowalne wartości nacisku cobota na poszczególne części ciała człowieka uwzględniając próg bólu osobno dla każdego z wyszczególnionych 29 obszarów na ciele.

Pomiar siły cobota przeprowadzamy w naszej firmie zgodnie ze specyfikacją techniczną ISO/TS 15066. Jest ona dedykowana do robotów współpracujących i zawiera tabele o dopuszczalnych siłach, z jakimi może pracować robot. Do weryfikacji czy siły rzeczywiste są prawidłowe, używa się specjalnego urządzenia pomiarowego.

Po pomiarze powstaje raport, w którym znajduje się informacja odnośnie zmierzonej siły i czy znajduje się ona w zakresie podanym w ISO/TS 15066.

COBOTY (ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE)

Cobot z ang. co-robot – collaborative robot czyli robót współpracujący.

Pierwsze prace nad robotami współpracującymi miały miejsce w latach 90-tych XX wieku. Rozpoczęli je dwaj uczeni z Uniwersytetu w Northwestern: J. Edward Colgate i Michael Peshkin. Pierwotnie coboty były traktowane jako autonomiczne jednostki, dopiero w późniejszych latach ważniejszą okazała się funkcja współpracy z człowiekiem.

Pomiar siły cobota przeprowadzamy w naszej firmie zgodnie ze specyfikacją techniczną ISO/TS 15066. Jest ona dedykowana do robotów współpracujących i zawiera tabele o dopuszczalnych siłach, z jakimi może pracować robot. Do weryfikacji czy siły rzeczywiste są prawidłowe, używa się specjalnego urządzenia pomiarowego.

Po pomiarze powstaje raport, w którym znajduje się informacja odnośnie zmierzonej siły i czy znajduje się ona w zakresie podanym w ISO/TS 15066.

Rodzina robotów współpracujących zapewnia większą wydajność we współpracy z ludźmi, wyręczając ich w niebezpiecznych, trudnych, bardzo powtarzalnych zadań.
O tym, czy na linii produkcyjnej lepiej sprawdzi się zastosowanie robota czy cobota decyduje funkcja, jaką ma spełnić, w tym szybkość i wielkość produkcji, którą powinny osiągnąć.
Dobór właściwego cobota jest ściśle związany z udźwigiem danej jednostki, coboty znajdują zastosowanie w sytuacjach, w których wymagany jest niewielki udźwig na przykład obsługa małych części czy zadania inspekcyjne.
Roboty współpracujące są projektowane z najlepszymi w swojej klasie funkcjami bezpieczeństwa.
Coboty mogą być dostępną finansowo inwestycją dla małych i średnich przedsiębiorstw.

ROBOTY

Coraz trudniej wyobrazić sobie współczesne przedsiębiorstwo przemysłu 4.0 bez nowoczesnych rozwiązań, jednym z nich jest robotyzacja procesu produkcyjnego.

W przeciwieństwie do cobotów, które współdzielą tę samą przestrzeń roboczą z ludźmi, roboty muszą być wygrodzone ze względu na duże siły udźwigu i potencjalne zagrożenie dla pracowników.

Roboty przemysłowe, które już nie tylko „widzą” poprzez zintegrowane systemy wizyjne, ale też „czują” przetwarzając sygnały z różnego typu czujników wbudowanych, znajdują coraz szersze zastosowanie w nowoczesnych liniach i zakładach produkcyjnych. Produkcja masowa na światową skalę wymusza obecnie wdrożenia wysoce skomplikowanych i rozbudowanych systemów sterowania integrujących roboty z całymi systemami produkcyjnymi.
Unikalną cechą robotów jest możliwość ich zastosowania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a odpowiedni program pozwoli mu pracować również w przypadku przerwy w dostawach prądu. Dodatkowo zalety to zwiększenie precyzyjności i poprawa jakości wyrobu.

Przykładowe zastosowania robotów:

Dodatkowo wzbogacenie procesu produkcyjnego np. w systemy wizyjne, pozwala na jeszcze bardziej wszechstronne zastosowanie robotów.

ABB, pionier na rynku robotyki i automatyki, oferuje najszersze portfolio robotów.

INTEGRACJA ROBOTÓW Z LINIĄ PRODUKCYJNĄ W AUTOMATECH

Robotyzacja procesów produkcyjnych, jest czymś więcej niż dołączeniem kolejnej maszyny, do istniejącego już parku maszynowego. Oferowane przez naszą firmę rozwiązania z zakresu robotyki są rezultatem wiedzy i doświadczenia z różnych gałęzi automatyki przemysłowej, którymi zajmujemy się od 1994 roku.

Na sukces naszych rozwiązań mają wpływ rzetelność i doświadczenie specjalistów AUTOMATECH, oparte na dobrej relacji z klientem.

Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie. Poznając potrzeby i możliwości Państwa przedsiębiorstwa, dokładnie przeanalizujemy i zaprezentujemy rozwiązania, doradzimy w podjęciu optymalnych decyzji. Stosujemy w swoich aplikacjach produkty renomowanych, światowych producentów, gwarantujemy najwyższą jakość sprzętu, z gwarancją nawet do 10 lat. Dodatkowo oferujemy kontynuację współpracy oferując: obsługę techniczną, przeglądy, konserwację oraz szkolenia, żeby zapewnić nieprzerwane działanie systemów, z maksymalną wydajnością.

Obejrzyj nagranie prezentujące część projektów modernizacyjnych z zastosowanie robota przez zespołu inżynierski AUTOMATECH:

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Realizacja: ReklamaSem