Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Wywiad z ekspertem BRADY

Rozmowa z Łukaszem Zawadą, Territory Sales Managerem w Brady Corporation.

Jaka jest dynamika stosowania w zakładach rozwiązań Lockout/Tagout firmy Brady na świecie?

Dużo zależy od przepisów, które obowiązują w danym kraju i od świadomości zagrożeń występujących w obszarze przemysłowym. Na przykład w USA i niektórych państwach UE przepisy wymagają wprowadzenie systemu LOTO do wszystkich zakładów produkcyjnych. Wdrożenie tych procedur jest zaliczane do najlepszych praktyk we wszystkich krajach. Coraz więcej zakładów produkcyjnych zaczyna przykładać dużą wagę do bezpieczeństwa swoich pracowników i tego, żeby podczas pracy czuli się bezpiecznie. W Brady zauważamy coraz większe zainteresowanie tym systemem, coraz więcej naszych klientów dba o to, żeby system LOTO nie tylko był wdrożony na papierze, ale żeby działał i żył razem z zakładem.

Jakie obserwują Państwo podejście do zabezpieczeń LOTO w polskich zakładach produkcyjnych, wiemy, że polskie prawo nie nakłada przedsiębiorcom obowiązku wprowadzania LOTO.

W Polsce trend na wdrażanie systemu LOTO jest bardzo podobny jak i we wszystkich krajach UE. Wiele firm, które istnieją lub rozwijają swój biznes u nas w kraju są firmami z kapitałem amerykańskim, więc tam LOTO jest na porządku dziennym. Jako firma Brady od kilku lat widzimy coraz zwiększe zainteresowanie tym systemem również w polskich firmach. Oczywiście przepisy nie nakazują wdrażania tego systemu bezpośrednio, ale np. Europejska dyrektywa 2009/104/WE mówi: „ Sprzęt roboczy musi być wyposażony w łatwo odróżniające się środki, służące do odłącznia od wszystkich źródeł energi”, norma EN ISO 14118, która dotyczy bezpieczeństwa sprzętu roboczego definiuje działania związane z odcinaniem zasilania maszyn i urządzeń oraz rozpraszania mocy w celu zapobiegania ponownemu włączeniu zasilania sprzętu, mogącego stanowić zagrożenie. To w jakimś stopniu definiuje również system LOTO. Dlatego też pomagamy coraz większej ilości polskich zakładów we wdrożeniach kompletnego systemu LOTO. Co ciekawe, coraz częściej to pracownicy chcą wprowadzić system LOTO, ponieważ wiedzą, że ten system może dosłownie ochronić ich życie.

Które grupy produktów stosuje się najczęściej w obszarze Lockout/Tagout?

Jest to trudne pytanie, ponieważ w trakcie wdrożeń, każdy zakład traktujemy indywidualnie i w każdym zakładzie mogą być inne rozwiązania. Podzielę to na cztery grupy:

Pierwsza grupa to kłódki, które dobieramy razem z klientem – kłódka LOTO różni się od zwykłej kłódki i wybieramy je odpowiednio pod wymagania i etykiety – tak zwany TagOut. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kłódki SafeKey, w których występuje innowacyjny mechanizm liniowy zapewniający ponad 100 tys. kodów kluczy.

Druga grupa to blokady, są one dobierane podczas audytu szczegółowego, który jest jednym z etapów wdrażania systemu LOTO. Blokady dobierane są do zaworów, bezpieczników etc. tak, żeby były skuteczne, ale i proste w użyciu.

Trzecia grupa to oznaczenia na wszystkie punkty energii i instrukcje do każdej maszyny.

Tak jak wspominałem wcześniej podczas audytu wszystko jest dostosowywane do danego zakładu produkcyjnego.

Jak wygląda prawidłowe wprowadzenie systemu LOTO?

Odpowiednie wdrożenie systemu LOTO składa się z 4 etapów:

Jakie wyzwania stoją przed firmą Brady w obszarze LOTO?

Największym wyzwaniem jest świadomość zagrożeń w obszarach przemysłowych. Niestety nadal zdarza się, że pracownicy nie zdają sobie sprawy lub ignorują  istniejące niebezpieczeństwa. Najczęściej jest to spowodowane przyzwyczajeniami i wpadaniem w rutynę. Dlatego też, podczas wdrożeń i okresowych audytach systemu przykładamy bardzo dużą wagę na szkolenie i uświadamianie pracowników. Uważam, że jest to jeden z kluczowych punktów przy prawidłowym działaniu systemu LOTO, który pomaga w podniesieniu bezpieczeństwa zakładu na wyższy stopień.

Oferta Brady jest bardzo szeroka, czy mimo to jest miejsce na nowe rozwiązania bezpieczeństwa?

Oczywiście, pomimo wielu produktów w naszym portfolio ciągle tworzymy nowe i innowacyjne rozwiązania. Produkty, które wdrażamy są odpowiedzią na wymagania rynku. Producenci wprowadzają nowe zawory, inne bezpieczniki, a my musimy być z tym na bieżąco. Oczywiście staramy się też, aby naszym klientom coraz łatwiej używało się naszych produktów i przy tym byli bardziej bezpieczni. Przykładem może być premiera naszego nowego produktu, która odbyła się 12 grudnia 2022 roku – jest to blokada do zaworów inspirowana zaciskiem stolarskim i była ona tworzona wspólnie z naszymi klientami.

Dziękujemy za rozmowę.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem