Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Wywiad z ekspertem COGNEX

Cognex to wiodący na świecie dostawca systemów wizyjnych, oprogramowania, czujników
i przemysłowych czytników kodów kreskowych stosowanych w automatyzacji produkcji.

System wizyjny Cognex pomaga firmom poprawić jakość produktów, wyeliminować błędy produkcyjne, obniżyć koszty produkcji i przekroczyć oczekiwania konsumentów dotyczące wysokiej jakości produktów w przystępnej cenie. Typowe zastosowania wizji maszynowej obejmują wykrywanie defektów, monitorowanie linii produkcyjnych, kierowanie robotami montażowymi oraz śledzenie, sortowanie i identyfikację części.

Cognex obsługuje międzynarodową bazę klientów z biur zlokalizowanych w obu Amerykach, Europie i Azji oraz poprzez globalną sieć partnerów integracyjnych i dystrybucyjnych.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat wyraźnie zaznacza się zwiększenie liczby aplikacji wykorzystujących systemy wizyjne. Stosowane są one coraz częściej w gałęziach przemysłu, które do niedawna nie potrzebowały zaawansowanych systemów kontroli jakości czy wizyjnego odczytu kodów. Spowodowane jest to dużej części wzrostem wymagań dotyczących jakości i prędkości produkcji, koniecznością kontrolowania łańcuchów dostaw czy identyfikacji produktów, a także znaczącym wzrostem kosztów pracownika. Technologie wizyjne, tam, gdzie wcześniej po prostu nie były potrzebne, dzisiaj są dość powszechnie wykorzystywane. Przykładami jest branża spożywcza, logistyczna czy szeroko rozumiane zakłady produkcyjne związane z ochroną środowiska – głównie z elektromobilnością.

Cognex jako firma specjalizująca się w technologiach wizyjnych od ponad 40 lat inwestuje bardzo dużą część swoich dochodów w rozwój nowych technologii, w tym systemów uniwersalnych, które mogą być stosowane do różnych zadań. Dzięki temu Cognex jest jednym z czołowych dostawców systemów wizyjnych.

Cognex znany jest z szerokiej oferty, na jakich głównych obszarach kontroli koncentruje się w szeroko rozumianym przemyśle?

W zakładach produkcyjnych systemy wizyjne można spotkać niemalże na każdym etapie wytwarzania gotowego produktu. Od momentu transportu do fabryki i identyfikacji półproduktów wykorzystywanych w produkcji, poprzez systemy automatycznego ich załadunku do maszyny, kończąc na systemach pakujących gotowy wyrób. Zadaniami jakie są najczęściej wykonywane przy pomocy systemów wizyjnych są: identyfikacja półproduktów, pozycjonowanie produktów w aplikacjach zrobotyzowanych, kontrola poprawności montażu automatycznego i ręcznego czy wyszukiwanie różnego rodzaju defektów, jakie mogą się pojawić na półproduktach czy produkcie gotowym.

Które branże najbardziej mogą skorzystać z rozwiązań oferowanych przez Cognex?

Największym odbiorcą systemów wizyjnych był od dawna i jest nadal przemysł samochodowy, nawet mimo zauważalnego przechodzenia tej branży na produkcję samochodów elektrycznych. Cognex już w tej chwili może zaproponować wiele rozwiązań umożliwiających kontrolę procesu produkcji baterii wykorzystywanych w samochodach czy kontroli silników elektrycznych. Różnego rodzaju moduły elektroniczne wykorzystywane w systemach wspomagających kierowcę także mogą być kontrolowane naszymi systemami.

Jednak niemalże w każdej branży wykorzystującej maszyny w swojej produkcji możemy zaproponować zaawansowane rozwiązania poprawiające jakość produkcji czy umożliwiające skrócenie czasu wytwarzania produktu.

Sztuczna inteligencja wkracza w nasze życie w coraz szybszym tempie. Jaka jest rola AI w aplikacjach wizyjnych?

Dzięki zaawansowanym algorytmom wykorzystującym Deep Learning, systemy wizyjne coraz częściej mogą wykonywać zadania jakie do tej pory mogły być wykonane tylko przez człowieka. Sztuczna inteligencja pozwala na wykonywanie aplikacji, które do tej pory nie były możliwe stosując standardowe algorytmy wizyjne. Pozwala też na uzyskanie znacząco większej skuteczności kontroli, szczególnie w procesach, w których następują dość znaczące zmienności w komponentach wykorzystywanych do produkcji. Systemy wizyjne ze sztuczną inteligencją mogą być znacznie szybciej wdrażane do produkcji niż to miało miejsce w systemach z tradycyjnymi algorytmami wizyjnymi.

Biorąc pod uwagę wspomniane czynniki można śmiało powiedzieć, że wykorzystanie sztucznej inteligencji jest krokiem milowym w rozwoju technologii przemysłowych systemów wizyjnych.

Jakie wyzwania widzicie Państwo w obszarze zastosowania kontroli wizyjnej w aplikacjach przemysłowych w najbliższym czasie?

Wykorzystywanie nowych rozwiązań w dziedzinie kontroli wizyjnej spowodowało znaczący wzrost wymagań jeśli chodzi o moce obliczeniowe procesorów stosowanych w systemach ze sztuczną inteligencją.

Możliwości Deep Learning są bardzo duże i można wykonać bardzo wiele skomplikowanych zadań, niemniej jednak wymagałyby one stosowania bardzo wydajnych układów elektronicznych, to z kolei pociąga za sobą wzrost cen systemów. Może to stanowić pewne ograniczenie dla stosowania tego typu rozwiązań w niektórych branżach.

Dziękuję za rozmowę.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:Authorized distributor in Poland of companies:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem