Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Zakład pod kontrolą jednego pilota

AUTOMATECH zrealizowała w 2014 roku nowoczesną aplikację do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracy w zakładzie na terenie Polski.

 W zastosowanym rozwiązaniu niezbędny był bezprzewodowy system zatrzymywania awaryjnego dość rozwiniętej linii technologicznej, która zajmuje 2 hale produkcyjne oraz obszar na zewnątrz. System ten miał uzupełnić system Stopów globalnych, których uruchomienie zatrzymuje kilkanaście maszyn wchodzących w skład tej linii technologicznej, a której obsługa stanowi kilku osobowy zespół. Dodatkowe wymaganie dla systemu bezprzewodowego to spełnienie wymagań PLe wg PN EN ISO 13849-1. Do realizacji tych wymagań wybrany została produkt Conductix-Wampfler z serii BETA.

Conductix-Wampfler to firma z długoletnią tradycją w zakresie techniki bezprzewodowej. W skład jej portfolio wchodzą zarówno przemysłowe bezprzewodowe piloty a nawet pulpity sterownicze wraz z odbiornikami, jak również zestawy komunikacyjne typu nadajnik-odbiornik. Główne jej aplikacje to sterowanie dźwigami, suwnicami i innymi pojazdami samojezdnymi. Najbardziej ciekawymi i unikatowymi produktami firmy są zestawy sterownicze do aplikacji związanych z bezpieczeństwem ludzi.

Spełniają one dla obwodów stop-awaria poziom bezpieczeństwa PLe wg PN EN ISO 13849-1 (również SIL3 wg PN EN 61061) a dla przycisków dwustanowych z funkcją paniki (zbyt mocne naciśnięcie rozłącza obwód sterowniczy, a przy jego puszczeniu przycisk nie przechodzi przez stan załączenia) poziom PLd. Wykorzystując wbudowany wyświetlacz i dwukierunkową komunikację maszyna otrzymuje bezpieczny sygnał o możliwości pracy, a użytkownik o stanie maszyny. Wbudowana jest również funkcja czuwaka, która wymusza naciskanie przez operatora odpowiedniego przycisku, co określony czas lub na sygnał. Dzięki tej funkcji upewniamy się, że operator będący w strefie niebezpiecznej jest wyposażony w pilota i jest przytomny. Ciekawą funkcją jest również bezpieczna lokalizacja położenia operatora poprzez port podczerwieni.

Dzięki tej funkcji operator może aktywować sterowanie bezprzewodowe tylko ściśle określonej części maszyny, kiedy tam rzeczywiście przebywa. Dzięki modułom bezprzewodowym RS możliwe też jest bezprzewodowe przesyłanie dowolnych bezpiecznych informacji w obwodach rozproszonych, np. z urządzeń samojezdnych. W ofercie Conductix-Wampfler występują również aparaty spełniające odpowiednie standardy ATEX przeznaczone do stref zagrożonych wybuchem. Całość programowana jest za pomocą darmowego software i posiada szereg protokołów komunikacyjnych, takich jak: RS485, CANopen, czy wejścia/wyjścia analogowe, oraz oczywiście wejścia/wyjścia cyfrowe.

zaklad-pos-kontrola-jednego-pilota-2
Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem