Zamów albo…

Rozwój robotyki wpływa bezpośrednio na zwiększenie wydajności przedsiębiorstw i obniżenie kosztów eksploatacji linii produkcyjnych, ale również na wzrost dochodu w państwie per capita. Roboty to duże inwestycje, więc biorąc pod uwagę ich szybkie tempo wzrostu (ze względu na niski poziom wyjściowy), kraje, w których wprowadza się roboty, będą wykazywały lepsze wskaźniki ekonomiczne. Które kraje na świecie biją się o zwycięstwo w tym wyścigu? W czołówce są Korea Południowa (710 nowych robotów / 10 tys. pracowników w przemyśle), Singapur (658), na trzecim miejscu uplasowały się Niemcy (322), następnie Japonia (308), Szwecja (240), USA (200).

Pojawia się pytanie gdzie są Chiny? Tempo wzrostu państwa środka jest imponujące. W 2018 r. zainstalowano 154 000 nowych robotów czyli 3 razy więcej niż w Japonii[3].

Jak mówi Thomas Visti, dyrektor generalny duńskiej firmy Mobile Industrial Robots, wdrożenie robotów spowalniają dwa ogniwa: brak doświadczenia w pracy z robotami oraz bardzo powolny proces sprzedaży – inwestycje są wysoce kosztowe i decyzje o ich wdrożeniu podejmuje są po latach[2].

Robotyka oraz związana z nią sztuczna inteligencja (AI) mają swoje miejsce w światowej gospodarce, tylko musimy jeszcze nauczyć się nimi zarządzać. Okazuje się, że potrzeby zastosowania robotów oraz AI daleko wyprzedzają możliwości kadrowe – brakuje wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w obszarze AI.

W 2017r. w Polsce zaimplementowano 36 nowych robotów. Pozostajemy w tyle zarówno światowego jak i europejskiego rankingu, jest jeszcze wiele do zrobienia. Polskie przedsiębiorstwa nie mają jednak wyjścia. Chcąc utrzymać się na rynku, w dobie borykania się z dostępem wykwalifikowanych pracowników oraz rosnących kosztów utrzymania – muszą coraz śmielej myśleć o włączeniu robotów do procesu produkcji.

Automatech od 25 lat oferuje usługi inżynierskie odpowiadające zmieniającym się wymaganiom rynku automatyki przemysłowej. Oprócz szerokiej oferty usług związanych z bezpieczeństwem maszyn, oferujemy najnowsze rozwiązania związane z Przemysłem 4.0 : roboty przemysłowe, roboty współpracujące (coboty), system operacyjny IoT oparty na chmurze z analizą danych w czasie rzeczywistym.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi inżynierami:
tel.: (22) 753 24 80
mail: biuro.warszawa@automatech.pl
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com

[1] Źródło: Magazyn Przemysłowy, 12 (186) 2018
[2] Źródło: IFR Internation Federation of Robotics
[3] Źródło: World Robotics 2019
Źródło zdjęcia: www.omron.com