Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Zamów albo…

Rynek robotów.

Rozwój robotyki wpływa bezpośrednio na zwiększenie wydajności przedsiębiorstw i obniżenie kosztów eksploatacji linii produkcyjnych, ale również na wzrost dochodu w państwie per capita. Roboty to duże inwestycje, więc biorąc pod uwagę ich szybkie tempo wzrostu (ze względu na niski poziom wyjściowy), kraje, w których wprowadza się roboty, będą wykazywały lepsze wskaźniki ekonomiczne. Które kraje na świecie biją się o zwycięstwo w tym wyścigu? W czołówce są Korea Południowa (710 nowych robotów / 10 tys. pracowników w przemyśle), Singapur (658), na trzecim miejscu uplasowały się Niemcy (322), następnie Japonia (308), Szwecja (240), USA (200).

Pojawia się pytanie gdzie są Chiny? Tempo wzrostu państwa środka jest imponujące. W 2018 r. zainstalowano 154 000 nowych robotów czyli 3 razy więcej niż w Japonii.3

Jak mówi Thomas Visti, dyrektor generalny duńskiej firmy Mobile Industrial Robots, wdrożenie robotów spowalniają dwa ogniwa: brak doświadczenia w pracy z robotami oraz bardzo powolny proces sprzedaży – inwestycje są wysoce kosztowe i decyzje o ich wdrożeniu podejmuje są po latach.2

Robotyka oraz związana z nią sztuczna inteligencja (AI) mają swoje miejsce w światowej gospodarce, tylko musimy jeszcze nauczyć się nimi zarządzać. Okazuje się, że potrzeby zastosowania robotów oraz AI daleko wyprzedzają możliwości kadrowe – brakuje wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w obszarze AI.

W 2017r. w Polsce zaimplementowano 36 nowych robotów. Pozostajemy w tyle zarówno światowego jak i europejskiego rankingu, jest jeszcze wiele do zrobienia. Polskie przedsiębiorstwa nie mają jednak wyjścia. Chcąc utrzymać się na rynku, w dobie borykania się z dostępem wykwalifikowanych pracowników oraz rosnących kosztów utrzymania – muszą coraz śmielej myśleć o włączeniu robotów do procesu produkcji.

AUTOMATECH od 1994 roku oferuje usługi inżynierskie odpowiadające zmieniającym się wymaganiom rynku automatyki przemysłowej. Oprócz szerokiej oferty usług związanych z bezpieczeństwem maszyn, oferujemy najnowsze rozwiązania związane z Przemysłem 4.0 : roboty przemysłowe, roboty współpracujące (coboty), system operacyjny IoT oparty na chmurze z analizą danych w czasie rzeczywistym.

Źródło:

1 Magazyn Przemysłowy, 12 (186) 2018

3 World Robotics 2019

Źródło zdjęcia: www.omron.com

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem