Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Automatyka przemysłowa

Z AUTOMATECH cały proces produkcyjny pod kontrolą.

HISTORIA AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ

Mówiąc o automatyce przemysłowej, warto wrócić do początków czyli XVIII wieku. Wtedy w Anglii rozpoczęła się era wynalazków i nowatorskich rozwiązań technologicznych. Pierwszym jej symbolem był zmodernizowany warsztat tkacki z Anglii.

W XVIII wieku po raz pierwszy pojawiło się określenie ‘rewolucji przemysłowej’. W roku 1733 John Kay wynalazł maszynę tkacką, dzięki mechanizacji czółenko nie musiało już było przerzucane przez ludzi, ale nadal siła ludzkich mięśni była potrzebna do działania warsztatu. Z czasem zaczęto wykorzystywać koło wodne jako napęd mechaniczny, jednak nie wszędzie było to możliwe.

Wynalazcy wytrwale pracowali nad rozwojem technologii maszyn przemysłowych. W ten sposób doszło do wynalezienia maszyny parowej, która stała się symbolem pierwszej rewolucji przemysłowej.

Zapoczątkowana nowa era wynalazków znacząco podnoszących wydajność linii produkcyjnych przyniosła w kolejnych dziesięcioleciach: drugą rewolucję przemysłową w XIX wieku (wynalezienie elektryczności i linii montażowej), trzecią rewolucję przemysłową w latach 70. XX wieku (wdrożenie częściowej automatyzacji produkcji dzięki programowalnym sterownikom i komputerom, mówimy tu o szeroko pojętych systemach automatyki).

Obecnie jesteśmy w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej wykorzystując w przemyśle technologie informacyjne i komunikacyjne; skomputeryzowane systemy produkcji dodatkowo połączone w sieci pozwalają na wymianę informacji między wszystkimi obiektami: ludźmi, systemem produkcji, komponentami. Digitalizacja stała się faktem.

CZYM JEST AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA?

Określenie ‘automatyzacja’ pochodzi od greckich słów ‘auto’ oznaczające ‘samo’oraz ‘matos’ oznaczające ‘poruszanie się’. Razem słowa oznaczają ‘samoporuszające się’ lub ‘samonapędzające się’.

Proces mechanizacji oznacza ograniczenie lub zastępowanie ludzkiej pracy fizycznej i umysłowej na liniach produkcyjnych.

Inteligentna fabryka przemysłu 4.0 oznacza naturalnie dążenie do automatyzacji procesów z ograniczonym albo wyłączonym lub ograniczonym udziałem czynnika ludzkiego. Automatyzacja sprawdzi się szczególnie na tych stanowiskach pracy, które są szczególnie niebezpieczne dla ludzi lub monotonne.

Automatyka przemysłowa to dział inżynierii zajmujący się automatyzacją procesów produkcji. To dziedzina, która rozwija się na świecie wyjątkowo dynamicznie, pozwala zintensyfikować procesy we współczesnej fabryce 4.0.

Współczesny przemysł, dzięki inteligentnym systemom nowoczesnych technologii, zakłada zwiększeniu efektywności produkcji, a mechanizacja w zakładach produkcyjnych w naturalny sposób przeobraża się w częściową, a czasem w całkowitą automatyzację procesów produkcji, przykładem jest tu choćby przemysł motoryzacyjny.

Obejrzyj nagranie prezentujące projekty automatyzujące, robotyzujące i digitalizujące w przemyśle, zrealizowane przez AUTOMATECH:

Automatyka w przemyśle jest możliwa dzięki dostępności komponentów odpowiedzialnych za sterowanie procesami produkcji, ich monitorowanie, a następnie kontrolę. Mówimy między innymi o: inteligentnych sterownikach PLC, systemach RFID, przemiennikach częstotliwości, panelach HMI, przyciskach i przełącznikach sterowniczych, czujnikach bezpieczeństwa (np. do pomiaru położenia, odległości), przekaźnikach, stycznikach, systemach reagowania awaryjnego, kurtynach bezpieczeństwa, zintegrowanych napędach czy innowacyjnych oprogramowaniach.

Wszystko po to, by usprawnić procesy produkcji, zwiększyć jej wydajność i tym samym zyskać jeszcze większą przewagę nad konkurencją.

Czy w takim razie nadal jest miejsce dla człowieka z inteligentnej fabryce 4.0? Wielu analityków jest zgodnych, że operator ludzki będzie potrzebny do nadzoru prawidłowości funkcjonowania procesów czy konserwacji maszyn.

KUP KOMPONENTY AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ
W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

ZALETY AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ

Przedsiębiorstwa, które mają w biznes planie rozwój i zdobywanie przewagi nad konkurencją, dążą do maksymalnie automatycznego sterowania procesami produkcji.

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły znaczący rozwój działów R&D. Producenci wprowadzają coraz bardziej udoskonalone inteligentne technologie, których zadaniem jest nie tylko wysokowydajna produkcja – powtarzalność procesów produkcji pozwala utrzymać stałą, wysoką jakość produktów, w możliwie najkrótszym czasie, przy jak najniższych kosztach.

Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu automatyka przemysłowa pozawala również na monitorowanie procesów produkcyjnych na każdym etapie, żeby zapobiec awarii czy szybko zareagować na usterki.

Istotnym aspektem automatyzacji jest także podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Zautomatyzowanie czynności wynika często z ich niebezpiecznego dla operatora warunków pracy, w takich przypadkach konieczne jest zastąpienie człowieka, by nie pracował w strefie ryzyka.

Warto wspomnieć, że współczesne oprogramowania pozwalają na kontrolę i weryfikację założeń już na poziomie projektu; mówimy o cyfrowym bliźniaku, dzięki któremu jesteśmy w stanie ocenić działanie maszyny zanim wejdzie do produkcji. To w znaczącym stopniu prowadzi z kolei do oszczędności i niższych kosztów inwestycji.

Nie bez znaczenia jest fakt, że optymalizacja procesu produkcyjnego wpływa również na zmniejszenie oddziaływania na środowisko naturalne.

JAKIE SĄ RODZAJE SYSTEMÓW AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ?

ELEMENTY AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ ZE WZGLĘDU NA FUNKCJE

Ze względu na pełnione funkcje, można wyróżnić kilka podstawowych elementów automatyki przemysłowej:1

AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA – BRANŻE I DOSTAWCY

Automatyka przemysłowa rozwija się dynamicznie niemal w każdej dziedzinie przemysłu.

Robotyka – wydaje się, że to najbardziej dynamiczna dziedzina rozwoju przemysłu, kluczowy element rozwoju układów automatyki. W AUTOMATECH przeprowadzamy projekt kompleksowo oferując dostawcę automatyki i robotów albo realizujemy aplikacje na komponentach wybranych przez naszych klientów.

Jeśli chcesz usprawnić proces produkcyjny i planujesz modernizację procesów przemysłowych, maszyn i urządzeń, budowę maszyn czy szaf sterowniczych, chciałbyś zrobotyzować linię produkcyjną stosując roboty lub coboty – skontaktuj się z nami. Zatrudniamy doświadczonych inżynierów, którzy zrealizowali setki projektów o różnym stopniu skomplikowania, więc służymy wiedzą na każdym poziomie zaawansowania projektów. Niemal 30letnie doświadczenie przekłada się na duże zaufanie naszych klientów, którzy systematycznie wracają do nas z kolejnymi zapytaniami, ponieważ jesteśmy dla nich solidnym partnerem.

Prostym przykładem jest np. transporter taśmowy. Jeśli producent nie wyposaży transportera w taśmę, producent ten może sprzedać swój transporter jako maszynę nieukończoną, teoretycznie mamy transporter, ale bez nadania mu konkretnej funkcji. Po wyposażeniu transportera w taśmę, maszyna nieukończona staje się maszyną i wtedy to my stajemy się producentem maszyny, musimy wykonać do niego pełną dokumentację i ponosimy odpowiedzialność za wykonanie tej maszyny.

Chcąc zagwarantować naszych klientom najwyższą jakość usług inżynierskich, w naszych realizacjach stosujemy komponenty układu automatyki przemysłowej sprawdzonych dostawców m.in. firmy Siemens, Bernstein, Benedict, ABB, Omron, Panasonic.

Wysoki poziom realizowanych projektów przez zespół inżynierski AUTOMATECH został doceniony przez firmę Siemens, która przyznała nam status Kwalifikowanego Integratora, Partner Solution oraz Partnera Digitalizacyjnego Siemens.

PODSUMOWANIE

Automatyzacja procesów w fabryce przemysłu 4.0 jest nieunikniona, im wcześniej się rozpocznie, tym szybciej Twój biznes wejdzie na tory 4. rewolucji przemysłowej. Nowe technologie z obszaru automatyki i robotyki pukają do naszych drzwi i zastosowanie ich jest nieuniknione, jeśli i Twoja firma ma konkurować w branży.

Ten proces zmian należy rozpocząć już dziś, najlepiej ze sprawdzonym integratorem, w trudnych czasach warto wybrać solidnego partnera – AUTOMATECH.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:Authorized distributor in Poland of companies:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem