Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny
Automatech » Usługi » UV LED dla przemysłu

UV LED dla przemysłu

Lampy UV LED dla przemysłu. Większa efektywność na linii oraz oszczędność minimum 60%.

Przez ostatnie dziesięciolecia do utwardzania różnych rodzajów powierzchni stosowano lampy rtęciowe.
Z czasem na rynku zaczęły się pojawiać lampy UV, a w 2002 roku amerykańska firma Phoseon wprowadziła pionierskie rozwiązanie – lampy UV LED.

OBOWIĄZEK WYCOFANIA LAMP RTĘCIOWYCH DO LUTEGO 2025
ZMIANY PRAWNE ZGODNIE Z DECYZJĄ UNII EUROPEJSKIEJ


W związku z decyzją Unii Europejskiej o wycofaniu z produkcji rtęci ze względu na szkodliwość dla środowiska, rezygnacja ze stosowania lamp rtęciowych będzie obowiązkowa we wszystkich krajach UE od 2025 roku.

W tej sytuacji warto wybrać nowoczesne rozwiązanie utwardzania powierzchni na liniach lakierniczych w postaci lamp UV LED firmy PHOSEON.

O FIRMIE PHOSEON TECHNOLOGY

Firma Phoseon Technology rozpoczęła działalność w 2002 roku.

Phoseon jest pionierem w wykorzystaniu technologii LED do utwardzania światłem UV w zastosowaniach przemysłowych, oferując producentom sprzętu wysokowydajną technologię do utwardzania powierzchni lakierowanych, farbowanych i klejonych.

Pozwala ona jednocześnie na znaczne oszczędności energii i związanych z nią gazów cieplarnianych oraz eliminuje niebezpieczną rtęć i ozon z procesu utwardzania UV.

Phoseon to wyjątkowo innowacyjna firma, posiada ponad 330 patentów.

Lampy UV LED Phoseon są dedykowane do branż:

Utwardzanie powłok na dużych powierzchniach, na krawędziach, na bokach paneli podłogowych oraz nadruków cyfrowych to zasadnicze zastosowanie lamp UV LED.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY TECHNOLOGII UV LED PHOSEON:

Lampy UV-LED oferują znaczące zalety w stosunku do tradycyjnych lamp UV do wykańczania drewna, w tym mniejszą przestrzeń, monitoring, konserwacji i przestojów, co przekłada się na wyższą produktywność, mniejszą ilość odpadów i wyższą jakość produktów końcowych przy niższych kosztach.

Stosowanie tradycyjnych lamp UV do utwardzania powłok na wrażliwych na ciepło podłożach, takich jak klejone forniry i drewno żywiczne (np. sosna) powoduje uszkodzenie podłoża i zwiększa ilość odpadów. Lampy UV-LED wytwarzają znacznie mniej ciepła, umożliwiając pokrycie wrażliwych na ciepło podłoży drewnianych.

Wyniki testów wykazały znacznie niższe temperatury powierzchni desek sosnowych podczas utwardzania lampami UV LED w porównaniu z tradycyjnymi lampami. Lampy UV LED utrzymywały temperaturę powierzchni desek sosnowych 8°C niższą, a temperaturę powierzchni przenośnika o 30°C niższą niż przy zastosowaniu tradycyjnych lamp.

AUTOMATECH INTEGRUJE SYSTEMY UTWARDZANIA UV LED NA LINIACH PRODUKCYJNYCH

Nasza firma współpracuje z producentem Phoseon od 2013 roku.

Oferujemy integrację, retrofit, replacement oraz pełen zakres usług związanych z instalacją lamp UV LED firmy Phoseon, pod kątem utwardzania lampami UV LED na liniach lakierniczych oraz innych powierzchniach wymagających utwardzenia.

Lampy UV LED Phoseon są dedykowane do branż: drzewnej, meblarskiej, drukarskiej, elektronicznej, samochodowej. Utwardzanie powłok na dużych powierzchniach, na krawędziach, na bokach paneli podłogowych oraz nadruków cyfrowych to zasadnicze zastosowanie lamp UV LED.

Zespół AUTOMATECH dba o kompleksową obsługę w zakresie zmodernizowania linii poprzez dodanie sytemu utwardzania UV LED.

Oferujemy również wymianę systemu zawierającego lampy rtęciowe na system utwardzania UV LED. Montaż systemu utwardzania lampami UV LED odbywa się bez zbędnej ingerencji w linię produkcyjną, z minimalnym czasem postoju, jedynie na czas ustawienia konstrukcji samego systemu.

Systemy utwardzania na liniach produkcyjnych UV LED mogą pracować w zakładzie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ich wysoka niezawodność, pozwala na ciągłą pracę linii, bez konieczności przestojów i wymiany modułów LED UV.

W WERSJI BAZOWEJ PROPONUJEMY SYSTEM UTWARDZANIA O NASTĘPUJĄCYCH PARAMETRACH:

Dostępne warianty:

KUP LAMPY UV LED PHOSEON
W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

CASE STUDY – SYSTEMY UTWARDZANIA LAMPAMI UV LED

Producent mebli wprowadza na rynek Becker Acroma LED Curing

Powłoki utwardzane diodami LED są obecnie stosowane w produkcji w zakładzie producenta mebli BJS w Humpolec w Czechach. Firma jest jedną z pierwszych, która stosuje tę technologię, wprowadzoną pod marką Becker Acroma.
Powłoki utwardzane diodami LED mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami utwardzanymi promieniami UV. W szczególności zapewniają one równomierne i spójne utwardzenie na całej szerokości płyty, unikając jednocześnie wysokiej emisji ciepła i ozonu. To zarówno poprawia jakość produktu jak i środowisko produkcyjne. Niskie temperatury utwardzania umożliwiają utwardzanie materiałów takich jak sosna i inne drewno żywiczne przy znacznie niższym współczynniku odrzutów. Ponadto, technologia LED pozwala zaoszczędzić energię i obniżyć koszty utrzymania.

Firma BJS została założona w 1917 roku w Smålandsstenar w Szwecji. Firma jest ekspertem w procesach produkcyjnych, takich jak frezowanie, wiercenie i malowanie materiałów takich jak MDF i kładzie duży nacisk na jakość produktów.

Dyrektor produkcji BJS, Kaj Johansson, mówi: „Utwardzanie diodami LED oznacza, że pracownicy linii produkcyjnej mają do dyspozycji bardziej stabilny proces. Nie muszą stale sprawdzać sprawności lamp, co jest bardziej wydajne, a środowisko pracy jest lepsze – nie ma ozonu i jest chłodniej w lecie”. Dodaje, że „współpracowaliśmy z Becker Acroma [obecnie marka Sherwin-Williams] przez ponad 20 lat, pomogli nam ulepszyć wiele procesów i byliśmy natychmiast zainteresowani, gdy ogłosili utwardzanie LED”.

Fabryka BJS w Humpolec posiada siedem maszyn do powlekania rolkowego i trzy obszary do utwardzania płaskich powierzchni płyt, które są głównie pokryte białym lakierem. Diody LED mają żywotność 15 000 godzin, czyli pięć razy większą niż tradycyjne lampy. Działają one również w sposób spójny na całej szerokości linii produkcyjnych wynoszącej 1,3 metra, gdzie w starym systemie występowały różnice w związku z utratą wydajności przez lampy i zmianami poziomu promieniowania. W porównaniu ze starszą technologią, która była stosowana przez ponad 25 lat, powłoki utwardzane diodami Becker Acroma™ wykorzystują wąskie szczyty energii UV.

Johansson wyjaśnia, że kiedy diody LED osiągają koniec swojej żywotności, mają tendencję do jednoczesnego uszkadzania się, co sprawia, że łatwiej jest przewidzieć wymianę i zareagować na nią, a także zmniejsza potrzebę częstych inspekcji, które wcześniej były wymagane co tydzień. Niższe temperatury pracy i utwardzania (20°C, w porównaniu do 70-80°C) pomagają ograniczyć konserwację, poprawiając jednocześnie środowisko pracy. W połączeniu z konsekwentnym utwardzaniem przekłada się to na lepszy produkt końcowy, ponieważ płyty są mniej obciążone temperaturą i nie ma już obszarów nieutwardzonej powierzchni.

PREZENTACJA WYBRANYCH MODELI LAMP UV LED Phoseon

Lampa FJ 200 PHOSEON – Bestseller na świecie
Szereg opatentowanych rozwiązań konstrukcyjnych, pozwala na uzyskanie bardzo dużej żywotności, a wbudowany system chłodzenia z wbudowanymi dedykowanymi filtrami, pozwala na uniwersalne zastosowanie lamp do wielu różnych aplikacji w przemyśle meblowym, drukarskim, papierniczym, czy nawet elektrycznym.

Lampa FJ 200 SD PHOSEON
Specyfiką przemysłu meblowego jest wysokie zapylenie na hali. Dla modułów LED UV, największym zagrożeniem nie jest jednak pył pochodzący od obróbki mechanicznej elementów lakierowanych, lecz ten pochodzący z lakieru. Pył przedostaje się nawet poprzez filtry, ale też szczeliny w obudowie, do wnętrza lamp, mogąc negatywnie wpływać na ich żywotność. Rozwiązaniem są lampy FJ 200 SD, dodatkowo uszczelnione, co zapewnia znaczną redukcję przenikania pyłu z lakierów do wnętrza lampy i pozwala na zachowanie jej dłuższej żywotności.

Lampa FL 400 PHOSEON
Alternatywą dla modułów chłodzonych powietrzem, jest zastosowanie modułów chłodzonych cieczą, np. FL 400. Rozwiązanie to charakteryzuje pełna szczelność i podobna żywotność jak w przypadku modułów chłodzonych powietrzem. To rozwiązanie optymalne dla zakładów o bardzo dużym zanieczyszczenia powietrza lub dla klientów, którym zależy na pełnej bezobsługowości lamp LED UV – nie wymagają wymiany filtrów. Moduły chłodzone cieczą, dedykowane są do aplikacji wymagających większej energii mJ/cm², gdzie wymagana jest również większa efektywność chłodzenia.

Źródło:

phoseon.com

Źródło case study:

woodworkingnetwork.com

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem