Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Komu roboty komu coboty

Współpracujące bezpośrednio z człowiekiem.

Nie ma wątpliwości: jeśli firma planuje dalszy wzrost wydajności, musi rozważyć wprowadzenie robotów na linię produkcyjną. Na taki kierunek składa się wiele czynników. W Polsce determinują to m.in braki w sile roboczej, odczuwamy to choćby w kontekście otworzenia się rynku niemieckiego na ukraińskich pracowników. W innych krajach Europy będą to zmiany właścicielskie np. przejęcie Opla przez koncern PSA, czy wreszcie Brexit. O tym ostatnim dużo się słyszy ze zrozumiałych powodów, nie każdy jednak wie, że negatywne skutki wyjścia UK z europejskich struktur już są odczuwalne dla brytyjskiej gospodarki. W kontekście robotyki, jak podaje w maju br. Międzynarodowa Federacja Robotyki (ang. IFR), ilość implementacji robotów przemysłowych spadła o 3% w 2018 (warto zwrócić uwagę, że w tym samym czasie, wyniki sprzedaży robotów w UE wykazały wzrost 12%). Tak więc Wielka Brytania ma niższe tempo implementacji robotów w przemyśle, choć wyjątkiem jest branża automotive. Tutaj odpływ pracowników z Europy Wschodniej z powodu Brexitu musi zostać zastąpiony alternatywnymi rozwiązaniami – w przypadku tej branży zastosowanie robotów samo się nasuwa.

FABRYKI BRANŻY AUTOMOTIVE TO OGROMNE INWESTYCJE.

Spójrzmy teraz na mniejsze firmy, czy w ogóle mogą mieć apetyt na zastosowanie robotów w swoich zakładach? Bez wątpienia barierą są finanse. Dla niewielkiej firmy wydanie ponad 100 tys. zł na robota, często skutecznie ogranicza marzenia o staniu się większym graczem w swojej branży. Mimo to, część małych i średnich przedsiębiorstw stać na takie inwestycje np. poprzez dodanie do linii produkcyjnych cobotów. Zaletą tej grupy robotów jest ich łatwość zastosowania na linii, niezależnie od branży produkcyjnej.

Dodanie do linii robota współpracującego niesie za sobą obowiązek pracodawcy do stosowania ściśle określonych norm bezpieczeństwa. I tu wkracza integrator, np. firma AUTOMATECH, który powinien przeprowadzić analizę ryzyka.

Firma AUTOMATECH jako integrator systemów, bazując na swoim 25-letnim doświadczeniu, precyzyjnie określa wszystkie parametry pracy cobota, cykl pracy – możliwości oraz zagrożenia, które mogą się pojawić na stanowisku pracy, ewentualne braki, określa możliwe ryzyka i proponuje rozwiązania zabezpieczające, które mają ograniczyć zagrożenia do minimum.

Źródło:

www.ifr.org

Elektrotechnikautomatyk, wydanie 1-2.2019, str. 46-47.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem