Modernizacje pras

Obsługa części maszyn jest na tyle niebezpieczna w swoim działaniu, że zapewnienie bezpieczeństwa powinno być najwyższym priorytetem w przedsiębiorstwie. Do tej grupy maszyn należą prasy, głównie do obróbki metalu na zimno, ale też tektury, gumy, skóry i tworzyw sztucznych.

Wypadki związane z prasami mogą być dramatyczne dla pracowników. W przypadku dużych maszyn mogą to być amputacje, a nawet wypadki śmiertelne, dlatego tak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa obsłudze.

Najczęściej spotykane prasy to:

  • Prasy mechaniczne
  • Prasy krawędziowe
  • Prasy hydrauliczne
  • Prasy pneumatyczne

Na najbardziej niebezpieczne uważa się prasy mechaniczne, ze względu na szybkość działania suwaka prasy. Może on trwać nawet mniej niż sekundę, dlatego tak istotne jest zagwarantowanie bezpiecznej obsługi.

Bez wątpienia, w ostatnich dziesięcioleciach wyraźnie wzrosła świadomość konieczności zagwarantowania bezpieczeństwa pracy w zakładach. Czuwają nad tym działy BHP oraz zewnętrzne jednostki kontrolujące np. PIP, które egzekwują właściwe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, obligatoryjne dla każdego przedsiębiorstwa. Na wyobraźnię działają publikowane statystyki skutków wypadków. Gdy do nich dochodzi, potencjalne straty finansowe, a także nadszarpnięty dobry wizerunek firmy mogą być dodatkowym bodźcem dla właściciela zakładu do rozpoczęcia procesu dostosowania użytkowanych maszyn do obowiązujących norm.

Automatech, obecny na rynku automatyki przemysłowej już 25 lat, przeprowadził wiele modernizacji pras. Projekty te dotyczyły zarówno dostosowania starych maszyn do wymagań BHP oraz nowych, sprowadzonych spoza Polski. O niektórych z ich można przeczytać na naszej stronie internetowej:

  • zmodernizowanie układu sterowania krawędziowej prasy hydraulicznej o nacisku 80 ton zgodnie z wymaganiami normy szczegółowej dla hydraulicznych pras krawędziowych PN-EN 12622 oraz według kategorii bezpieczeństwa nr 4 wg. PN-EN 954-1,. Więcej o tym projekcie przeczytaj tutaj.
  • modernizacja prasy Omera – w tym projekcie całkowicie został wymieniony układ napędowy i sterowania wraz z automatycznym podajnikiem. Szczegóły projektu znajdziesz tutaj.

Do aplikacji Automatech zawsze stosuje komponenty sprawdzonych dostawców, o jakości uznanej w branży za najwyższą, na światowym poziomie. Zapoznaj się z tymi produktami.

Jeśli macie Państwo wątpliwości, czy w Waszym zakładzie zapewnione jest bezpieczeństwo pracowników przy prasach czy innych maszynach lub urządzeniach, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym działem handlowym. Doradzimy Państwu najkorzystniejsze rozwiązania oraz przygotujemy ofertę na modernizację i/lub inne usługi.
tel.: (22) 753 24 80
mail: biuro.warszawa@automatech.pl
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com