Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

Po co komu robot - meduza czy robot z patyków?

Pomysły inżynierów na zastosowanie robotów są coraz śmielsze. Słyszałeś o robotach-meduzach, robocie z patyków czy robota do zbierania sałaty?

Nie każdy wie, że meduzy odgrywają dużą rolę w ekosystemach oceanów, dlatego zrozumienie ich sytuacji w zmieniającym się otoczeniu pod wpływem zanieczyszczenia czy rosnącej temperatury jest punktem wyjścia do oceny ich dalszego losu. W tym celu niemieccy naukowcy przyjrzeli się najbardziej popularnemu gatunkowi meduzy scyphomedusae ephyra i na jego podstawie stworzono pięciomilimetrowego robota o funkcjach meduzy. Zobacz na video jak ten mały robocik doskonale radzi sobie w naturalnym środowisku.

Zastosowanie robotów w wielkoobszarowym rolnictwie staje się faktem. Najlepiej byłoby, żeby robot rozpoznał dane warzywo na polu, ocenił czy jest zdrowe i zdecydował o jego zebraniu. Taki cel postawili sobie inżynierowie na Uniwersytecie Cambridge i cel osiągnęli: w konstrukcji robota-rolnika zastosowano uczenie się maszynowe. Co prawda badania „wyszły” z laboratorium na pole, ale projekt jest jeszcze w początkowej fazie – roboty są nadal wolniejsze niż człowiek…

Proces głębokiego uczenia się jest nieodzownym elementem rozwoju robotyki. Tym razem w Tokio skonstruowano robota z gałęzi drzew, który sam nauczył się poruszać. Mimo, że jego ruchy są jeszcze nieporadne, ten przykład dowodzi, że głębokie uczenie się może uaktywnić robota niezależnie od zastosowanego materiału, rozmiaru czy kształtu – czyli robota można wykonać relatywnie szybko i z łatwo dostępnych materiałów choćby z patyków zebranych na spacerze.

Naukowcy próbują śmiałych rozwiązań w różnych, nawet niszowych dziedzinach, ale biznes jest zlokalizowany w branży robotyki przemysłowej. Na świecie, w zastosowaniu robotów przodują kraje azjatyckie. W Korei Południowej na 10 000 pracowników zatrudnionych w sektorze produkcji przypada 531 robotów, w Niemczech 301. Dla porównania w Polsce 28, przy czym wskaźnik ten powoli, ale rośnie.

W AUTOMATECH oferujemy roboty japońskiego producenta Omron. Firma działa już prawie 90 lat (od 1933r.) i oferuje wiele modeli robotów do szerokiego zastosowania, w tym: Viper, Cobra, Delta, Hornet czy Quattro. Zespół naszych inżynierów do każdego projektu podchodzi indywidualnie: dokładnie analizujemy potrzeby klienta i oferujemy najkorzystniejsze rozwiązania. Bazujemy na 25-letnim doświadczeniu wypracowanym w naszej firmie. Oprócz robotyki oferujemy kilkanaście usług m.in.: audyty bezpieczeństwa, analizę ryzyka, budowę szaf sterowniczych, modernizacje maszyn i urządzeń, doradztwo przy relokacji – dostosowanie i modernizacja maszyn i urządzeń, deklarację zgodności WE/EU. Jesteśmy również dystrybutorem komponentów automatyki przemysłowej uznanych firm o światowym zasięgu: Siemens, Cognex, Benedict, Bernstein, ASm, Omron, Phoseon.

ZOBACZ KATALOG USŁUG

ZOBACZ KATALOG PRODUKTÓW

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Realizacja: ReklamaSem