Eksperci safety
Eksperci safety
Systemy wizyjne dla przemysłu
Systemy wizyjne
dla przemysłu
Systemy sterowania linii produkcyjnych
Systemy sterowania
linii produkcyjnych
Przedsiębiorstwo 4.0
Przedsiębiorstwo 4.0
PoprzedniPoprzedni
NastępnyNastępny

SERIALIZACJA, AGREGACJA, ETYKIETA PLOMBUJĄCA (tamper evident)

Zgodnie z Dyrektywą Unijną 2011/62/UE1 z dn. 19 lutego 2019.

Polacy spożywają duże ilości leków bez recepty i suplementów diety. W 2020 roku kupiliśmy niemal 2 mld opakowań, co plasuje nas w europejskiej czołówce rankingu obok Francji, Włoszech czy Hiszpanii*.

Polscy pacjenci chętnie przyjmują produkty lecznicze i suplementy, bardzo często pod wpływem reklamy telewizyjnej. Dostęp do leków staje się jeszcze łatwiejszy z powodu wprowadzania przez firmy farmaceutyczne leków w mniejszych dawkach i mniejszych opakowaniach, by zmniejszyć udział lekarzy, a tym samym zwiększyć dostęp produktów leczniczych bez recepty dla pacjentów.

Swobodny przepływ towarów między krajami europejskimi oznacza również możliwość obrotu na polskim rynku lekami importowanymi – zagranicznymi odpowiednikami rodzimych leków, często w niższej cenie. Dodatkowo na rynku farmaceutycznym pojawiają się podrobione produkty lecznicze czy wręcz kradzione. Ostrożność należy zachować przy zakupach leków w sklepach internetowych.

Różnorodność źródeł pochodzenia leków wymaga zastosowania takich zabezpieczeń, by pacjent był pewny ich autentyczności i oryginalności pochodzenia produktu leczniczego. W końcu chodzi o nasze zdrowie, a nawet życie.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa leków, niektóre kraje Europy wprowadziły dyrektywy dotyczące specjalnych zabezpieczeń opakowań leków wprowadzanych do obrotu, dzięki którym pacjenci mają pewność ich zakupu w oryginalnym opakowaniu, a cały proces logistyczny jest transparentny na każdym etapie.

W Polsce ustawa, nazywana potocznie ustawą fałszywkową, weszła w życie 19 lutego 2019r. Dyrektywa Unijna 2011/62/UE1 w szczegółowy sposób określa zasady, jakie muszą zostać zastosowane przy produkcji produktów leczniczych. Serializacja leków i agregacja stały się obowiązkiem każdego producenta. Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy, dzięki niepowtarzalnemu nadrukowi na jednostkowych opakowaniach leków oraz na kartonach zbiorczych, można prześledzić całą drogę produktu leczniczego od opuszczenia linii produkcyjnej, przez wprowadzenie do obrotu, hurtownie farmaceutyczne, aż po aptekę.

Pełny tekst Dyrektywy 2011/62/UE1 znajdziesz TUTAJ.

RODZAJE ZABEZPIECZEŃ

W celu możliwie maksymalnego zabezpieczenia opakowań oraz możliwości śledzenia produktów leczniczych w łańcuchu dostaw, od 19 lutego 2019 ustawodawca nałożył na producentach leków obowiązek zastosowania następujących zabezpieczeń:

SERIALIZACJA

Serializacja leków pozwala na naniesienie na opakowaniu unikalnego identyfikatora (z ang. UI – Unique Identifier) – nadruku w formie kodu 2D (DataMatrix) oraz dodatkowych informacji wskazujących na niepowtarzalność opakowania takich jak: numer serii, data ważności, kod produktu.

AGREGACJA

Ta część procesu produkcji leków charakteryzuje się zastosowaniem rozwiązań, dzięki którym na opakowaniach jest możliwe niepowtarzalne znakowanie i weryfikacja kodów tychże opakowań. Dzięki zastosowanym unikalnym kodom, w łatwy sposób możliwa jest identyfikacja opakowania produktu leczniczego w całym łańcuchu dostaw: podczas pakowania, przepakowywania i rozpakowywania.

ETYKIETA PLOMBUJĄCA (tamper evident)

Etykieta plombująca ( z ang. tamper evident) naklejona bezpośrednio na opakowaniach leków to kolejna forma zabezpieczenia przed niepożądanym naruszeniem opakowania, potwierdzającym autentyczność leku. Przerwanie etykiety jest oczywistym dowodem ingerencji w autentyczność opakowania leków.

ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ AUTOMATECH

Automatech – jako integrator systemów, od niemal 30 lat realizujemy projekty inżynieryjne z obszaru automatyki przemysłowej.

Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy 2011/62/UE1, oferujemy kompleksowe rozwiązania dla firm farmaceutycznych z zakresu SERIALIZACJI, AGREGACJI oraz ETYKIECIARKI PLOMBUJĄCEJ.

OFERTA AUTOMATECH OBEJMUJE NASTĘPUJĄCE MASZYNY:

Maszyny będą dostosowane do linii produkcyjnej oraz procesu logistycznego w Państwa firmie. Jako wieloletni Partner System Integrator firmy Cognex, maszyny do serializacji i agregacji wyposażamy w systemy wizyjne tej firmy. Sprawdzają poprawność unikalnego nadruku oraz prowadzą rejestrację kodów.

AUTOMATECH POLECA THEMIS TECHNOLOGIES

W Automatech stosujemy sprawdzone rozwiązania firmy Themis technologies.

Ta francuska firma jest obecna w branży od 25 lat. Themis technologies ma duże doświadczenie w budowie maszyn nie tylko w Europie, ale również w Azji i Ameryce Południowej.

Firma doskonale opanowała technologię i procesy potrzebne do realizacji projektów w różnego rodzaju materiałach: znakowanie i widoczność, głębokie trawienie, obróbkę mechaniczną i mikroobróbkę, cięcie, wiercenie i lutowanie metali, kartonów, materiałów organicznych i tworzyw sztucznych.

Dzięki systemowi zarządzania projektami, każdy proces jest wewnętrznie kontrolowany i zapewnia realizację projektu wg planu.

Themis technologies konstruuje maszyny z zastosowaniem w różnych gałęziach przemysłu: samochodowym, spożywczym, chemicznym, medycznym, elektronice, aeronautyce, farmacji, ochronie znaków towarowych.

DODATKOWE STANOWISKA DO SERIALIZACJI I AGREGACJI

Jeśli macie Państwo już stanowiska do serializacji i agregacji, ale zdecydowaliście o jej powiększeniu, nasza firma pomoże Państwu je rozbudować. W tym celu prosimy o kontakt w celu omówienia Państwa nowych potrzeb i przygotowania oferty.

KRÓTKIE TERMINY REALIZACJI

Zapraszamy do kontaktu z naszymi inżynierami, którzy przyjadą do Państwa siedziby, na miejscu ocenią możliwe rozwiązania i następnie przygotują ofertę.

WYBRANE USŁUGI INŻYNIERSKIE AUTOMATECH

Maszyny do serializacji i agregacji dla firm farmaceutycznych to część naszej oferty.

Specjalizujemy się w dostarczaniu szeroko rozumianych usług inżynierskich z obszaru automatyki przemysłowej: przemysłowe systemy wizyjne, budowa oraz modernizacje maszyn i linii, audyty bezpieczeństwa, certyfikat CE, modernizacja pras, budowa szaf sterowniczych, sterowanie radiowe, laserowe stanowiska znakujące, lampy UV LED dla przemysłu, LOTO, pomiar dobiegu i wiele innych.

Oferujemy również rozwiązania dla nowoczesnego Przemysłu 4.0 między innymi:

stanowiska z robotami i cobotami, system operacyjny IIoT oparty na chmurze, analiza danych w czasie rzeczywistym, cyfrowy bliźniak (digital twin).

Zachęcamy do kontaktu z nasz firmą.

Autoryzowany dystrybutor w Polsce firm:

Experts in Safety ● Automation Engineering

Automatech Sp. z o.o.
ul. Ewy 2, 05-816 Opacz - Kolonia

Bądź na bieżąco

Realizacja: ReklamaSem