Techniki bezpieczeństwa w produkcji

klodka_1Technika bezpieczeństwa w produkcji Temat bezpieczeństwa maszyn i urządzeń zaczyna być ważny i obecny w życiu każdej firmy. Zarządy dbają o bezpieczeństwo pracowników, weryfikują poziom zabezpieczeń na maszynach pomimo braku ustawowego obowiązku do wykonywania takich czynności. Bezpieczeństwo staje się nieodzownym elementem kultury każdego przedsiębiorstwa.

Oferta rynkowa weryfikacji, zabezpieczeń, metod jest tak szeroka jak paleta produktów i ofert producentów w tym zakresie. W zasadzie nie ma żadnych jednoznacznych regulacji, poza wytycznymi norm PN-EN i Dyrektyw EU, jakie zabezpieczenia są dobre, jakie wystarczające a jakie tylko pozorne. Świadoma realizacja polityki bezpieczeństwa wymaga od zarządzających przedsiębiorstwami wyborów, do których zwykle nie są przygotowani, dlatego też rynek oferuje olbrzymią ilość szkoleń mających na celu przybliżenie zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

Automatech od ponad 15 lat realizuje usługi w zakresie techniki bezpieczeństwa. Współpracujemy zarówno z dużymi korporacjami międzynarodowymi jak i polskimi firmami produkcyjnymi. Naszym celem jest właściwe przedstawienie kompleksowego tematu bezpieczeństwo oraz w zależności od potrzeb klienta- doradztwo bądź wdrożenie. W tym celu wybraliśmy grupę światowych producentów ( BERNSTEIN, PILZ, OMRON) związanych z techniką bezpieczeństwa i na ich produktach realizujemy nasze działania.

Przykład wdrożenia:

Linia produkcyjna składająca się z 8 maszyn, z których każda wyposażona jest w dość rozwinięty układ napędu, synchronizowany z pozostałymi maszynami poprzez Profibus. Jako system bezpieczeństwa do obsługi ponad 30 ryglowanych osłon blokujących (użyto wyłączniki ryglowane z serii SLK-F Bernstein) oraz kilkunastu osłon bez ryglowania (czujniki bezpieczeństwa RFiD z serii PSEN cs3.1) wybrany został najnowszy rozproszony sterownik bezpieczeństwa z serii PSS4000 Pilz, który składa się ze sterownika głównego z kilkudziesięcioma wejściami i wyjściami bezpiecznymi i standardowymi oraz współpracuje on z 8 wyspami I/O z kolejnymi kilkudziesięcioma wejściami i wyjściami Fail-Safe oraz standardowymi każda. System do komunikacji Fail-Safe i standardowej wykorzystuje sieć SafetyNETp opartą o szybki Ethernet przemysłowy , a ponadto system współpracuje przez Profibus z dotychczasowym, procesowym sterownikiem PLC.

140402112612_PSS PILZPonadto diagnostyka systemu bezpieczeństwa odbywa się przy pomocy terminali dotykowych PMI 515 Pilz, które oprócz pełnej diagnostyki umożliwiają obserwację historii zdarzeń awaryjnych i ruchowym maszyny nawet do kilku tysięcy operacji wstecz. Dzięki rozproszeniu systemu zaoszczędzono znacznie na długości nowego okablowania pomiędzy ryglami, przyciskami awaryjnymi, czujnikami magnetycznymi i elementami wykonawczymi. Dzięki certyfikowanym, software-owym blokom dla funkcji bezpieczeństwa wykonana aplikacja jest przejrzysta. Podobne aplikacje w oparciu o sterowniki PSS firmy Pilz Automatech wykonuje dość często stając się liderem na rynku polskim w takich zaawansowanych aplikacjach zapewniających bezpieczeństwo linii technologicznych.