Transformacja cyfrowa – jaka-będzie?

Pojęcie Industry 4.0 jest już w obecnej chwili nierozerwalne z obszarami branży przemysłowej. Możemy się zastanawiać czy w Polsce mam już 4.0 czy jeszcze 3.0, jednak nie przeszkadza nam to w analizie najbliższej przyszłości pod kątem digitalizacji przemysłu czy Internetu rzeczy IoT (ang. Internet of Things) na świecie – z czasem technologie te na pewno pojawią się i u nas.

Współpraca urządzeń czy uczenie się głębokie softwerów nikogo dziś nie dziwią, raczej jesteśmy ciekawi w jakim kierunku rozwiną się technologie. W tym celu, firma Accenture przygotowała w 2018 r. ankietę dla pracowników IT z całego świata. Aż sześć tysięcy ankietowych poproszono o określenie trendów technologicznych, które ich zdaniem będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju biznesu w przyszłości.

W raporcie czytamy o 5 trendach wytypowanych przez specjalistów:

 • Obywatel AI
  Roboty, coboty, samouczące się softwar-y – rosną możliwości sztucznej inteligencji. Powoli mówi się o niej nie tylko jako czymś ‘sztucznym’, ale wręcz ‘pełnowartościowym’. Czy AI stanie się realnym członkiem społeczeństwa czy pozostanie nadal w scenariuszu filmu SF – najbliższy czas pokaże.
 • Rozszerzona rzeczywistość
  Czy wiesz co to jest immersyjność? To proces pochłaniania człowieka przez rzeczywistość elektroniczną(1). Rozwój rozszerzonej rzeczywistości sprawi, że czasoprzestrzeń nie będzie miała znaczenia, urządzenia elektroniczne pozwolą im zobaczyć coś, czego jeszcze nie ma, ale na pewno pojawi się w przyszłości. Przykładem jest możliwość obejrzenia w smartfonie domu, jego rozkładu i otoczenia, gdy nie zaczęła się jeszcze jego budowa. Symulacje 3D pozwolą sprzedawać developerom mieszkania, bez wychodzenia klientów z domu.
 • Prawdziwość danych
  Dane są najbardziej pożądanym celem działań wszystkich firm. Imię , nazwisko, numer telefonu i adres mailowy – to target wielu kampanii reklamowych, na osiągnięcie którego firmy przeznaczają olbrzymie budżety. Okazuje się jednak, że aż 97% menagerów firm opiera swoje decyzje biznesowe na niedopuszczalnie niskiej jakości danych(2)! Aż 4 na 5 dyrektorów (82%) przyznaje się do wykorzystywania danych do zautomatyzowanego podejmowania decyzji na ogromną skalę. Okazuje się więc, że pozyskanie danych to jedno, ale ich prawdziwość – to dopiero jest wyzwanie!
 • Współpraca na każdym froncie
  Jednym z motorów napędowych rozwoju biznesów przyszłości określono jako partnerstwa biznesowe. Przykładem zintegrowanych platform są firmy Predix-Azure, SAP- Hitachi-JPMorgan Chase, a Ford i Lyft – do 2021 obie firmy zobowiązały się stworzyć flotę bezzałogowych taksówek…
 • Nowe infrastruktury przetwarzania danych
  Mimo, że obecny stan infrastruktury technicznej wydaje się być dla wielu firm na wysokim poziomie zaawansowania, niestety może okazać się, że jednak nie jest on wystarczający w środowisku coraz bardziej rosnącej liczby rozmaitych obliczeń i że firmy będą musiały zainwestować w modernizację dotychczasowych systemów. Ci, którzy to zrozumieli i wdrożyli w swoich przedsiębiorstwach już mogą cieszyć się ze wzrostu zysków. Na przykład amerykańska firma Land O’Lakes działająca od 1891 r., o dochodzie 6 miliardów $, wprowadziła pół-autonomiczne traktory, które zwiększyły plony od 3 do 5 razy – samodzielnie podejmują decyzję dotycząca sadzenia roślin. To przykład przedsiębiorstwa inwestującego w badania i wykorzystującego osiągnięcia najnowszych technologii.

Automatech, jako firma inżynierska działająca w branży od 25 lat, realizuje z sukcesem zlecenia na aplikacje oraz wdraża rozwiązania najnowszych technologii w zakresie profesjonalnych usług rynku automatyki przemysłowej. W zakresie systemów wizyjnych oferujemy produkty firmy Cognex, która stale udoskonala swoją szeroką ofertę, wprowadzając coraz bardziej udoskonalone systemy wizyjne In-Sight, czytniki kodów DataMan czy oprogramowanie np. VisionPro ViDi – przełomowe, oparte na głębokim uczeniu się oprogramowanie do analizy obrazu zaprojektowane specjalnie pod kątem automatyki przemysłowej (więcej o Cognex w j. polskim oraz j. angielskim).

Na uwagę zasługuje firma o globalnym zasięgu, której przedstawiać specjalnie nie trzeba – Siemens. Automatech współpracuje z Siemens od wielu lat, najpierw jako Kwalifikowany Integrator, a od początku 2019r. jako Solution Partner Siemens – to wyróżnienie przyznawane dostawcy, który reprezentuje światowe standardy Siemens, głównie z obszaru systemów bezpieczeństwa. Siemens sukcesywnie wprowadza udoskonalone rozwiązania, tu należy wymienić choćby launch sterownika S7 – który przyniesie poprawę w kategorii bezpieczeństwa oraz lepszej diagnostyki. Nasza firma wykonała wiele migracji sterowników S5 i innych systemów Siemens do S7, co bez wątpienia wpływa na poprawę w kategorii bezpieczeństwa oraz lepszej diagnostyki w przedsiębiorstwie.

O innych realizacjach i wdrożeniach przeprowadzonych przez naszą firmę możesz przeczytać tutaj.

Zobacz wszystkie usługi Automatech.

W realizowanych rozwiązaniach stosujemy, a także oferujemy klientom sprzedaż komponentów z obszaru automatyki przemysłowej o światowej renomie, w tym firm takich jak: Siemens, ASM, Benedict, Bernstein, Captron, Cognex, Omron, Conductix-Wampfler, Emotron, Panasonic, Pfannenberg czy Phoseon. Dzięki najwyższej jakości oferowanych produktów, nasi odbiorcy mogą mieć pewność, że zastosowanie ich to najlepsze rozwiązanie dla maszyn czy linii produkcyjnych.

Zapraszamy do kontaktu, doradzimy Państwu najlepsze rozwiązanie i przygotujemy ofertę:
Tel.: +22 753 24 80
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com

Materiał przygotowany na podstawie www.mitsmr.pl

(1)Źródło: Wikipedia
(2)Źródło: www.hbr.org/2017/09/only-3-of-companies-data-meets-basic-quality-standards
Źródło zdjęcia: www.news.usa.siemens.biz/blog