Firma Bernstein ma już ponad 70 lat, jak zmieniał się asortyment produktów na przestrzeni lat?
Kamień węgielny pod dzisiejszą nowoczesną technologię bezpieczeństwa został położony wraz z pierwszą wersją dyrektywy maszynowej w latach 90-tych. W swojej obecnej wersji dyrektywa maszynowa jest nadal podstawą i manifestem bezpieczeństwa maszyn i urządzeń. Jej pierwszym celem było zharmonizowanie projektu. Temat „bezpieczeństwo i higiena pracy” oraz wizja projektowania maszyn tak, aby były jak najbezpieczniejsze, wynikały z wymogu dyrektywy maszynowej, aby przeciwdziałać wypadkom za pomocą odpowiednich technologii bezpieczeństwa.
Ten rozwój doprowadził do ogromnego zapotrzebowania na wyłączniki bezpieczeństwa z oddzielnymi aktuatorami – w firmie BERNSTEIN były to wyłączniki SK. W ten sposób produkcja stopniowo zaczęła się rozwijać. Sprzedaż wyłączników bezpieczeństwa stała się dla nas, jako firmy rodzinnej, „chlebem powszednim”. Z każdym nowym elementem rozwoju techniki zmieniały się wyzwania: pierwsza bezdotykowa technika bezpieczeństwa, przejście z elementów mechanicznych na elektroniczne, pierwszy krok w kierunku sterowania programowalnego – BERNSTEIN przez lata zawsze dostarczał swoim klientom właściwe rozwiązania.
W jakich branżach stosowane są komponenty Bernsteina?
Komponenty BERNSTEIN znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo odgrywa ważną rolę w maszynach i instalacjach. Dużą liczbę naszych klientów można znaleźć w branży budowy maszyn. Ale to tylko jeden z wielu przykładów.
Jak ważny jest obszar bezpieczeństwa przemysłowego w asortymencie produktów Bernstein?
Bezpieczeństwo pracy jest podstawowym założeniem naszych produktów w jednostce biznesowej „DETECT”. Wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą być chronieni przed urazami spowodowanymi przez maszyny i urządzenia, z pomocą przychodzą produkty BERNSTEIN.
Czy jest jakiś bestsellerowy produkt, który wyróżnia się w asortymencie Bernstein?
Szczególnie w przemyśle dźwigowym nasze charakterystyczne czerwone wyłączniki zawsze były bardzo dobrze znane i mają dużą wartość rozpoznawczą.
Czy ostatni rok zmienił podejście firmy do jej oferty?
Zasadniczo nasza idea inteligentnej ochrony maszyn i urządzeń nie zmieniła się wraz z pandemią. Rozszerzyliśmy jednak nasze portfolio o obszar „higieny” i oferujemy branży spożywczej, handlu detalicznego i gastronomii na przykład możliwość cyfrowego zliczania klientów.
Jakie plany ma Bernstein na najbliższe lata?
Nasz świat pracy stale się zmienia. Powodów jest wiele, a jednym z nich jest postępująca cyfryzacja, która wywiera trwały wpływ na wszystkie dziedziny. To właśnie w tym momencie w przemyśle jesteśmy poszukiwani jako profesjonaliści w zakresie ochrony maszyn i instalacji. Tworzenie sieci, gromadzenie, udostępnianie i wymiana danych będzie w przyszłości jeszcze bardziej centralnym elementem nowoczesnych technologii bezpieczeństwa.
Formuła firmy BERNSTEIN dla inteligentnego i skalowalnego pakietu całościowego do zabezpieczania maszyn i instalacji brzmi: SMART Safety System. Konsekwentnie rozwijamy ten system, żeby wspierać naszych klientów w realizacji ich indywidualnych Smart Factory.
Dziękujemy za rozmowę.
BERNSTEIN, Porta Westfalica, Niemcy
bernstein.eu