Targi i wydarzenia

Szkolenie Dystrybutorów OMRON, 22-23.11.2018, Tychy

W ostatnim tygodniu listopada nasi inżynierowie wzięli udział w Szkoleniu Dystrybutorów firmy OMRON. Szkolenie odbyło się w najnowszym LABORATORIUM INNOWACJI OMRON w Tychach, otworzonym 18 października br. Tychy są ósmą, europejską lokalizacją LABORATORIUM INNOWACJI, m.in. po Włoszech, Francji, Niemczech i Hiszpanii. W pełni zautomatyzowane i zrobotyzowane laboratorium pozwala zaprezentować w trzech odrębnych stanowiskach: różne typy robotów przemysłowych, ich współpracę z systemami wizyjnymi oraz nowoczesne układy sterowania.

Ideą LABORATORIUM INNOWACJI jest przedstawienie technologii firmy OMRON w warunkach zbliżonych do tych w prawdziwym zakładzie pracy oraz umożliwić odbiorcom testy i badania. Otworzenie LABORATORIUM INNOWACJI to zobowiązanie firmy OMRON również w zakresie szkoleń, warsztatów i seminariów, by jak najlepiej przybliżyć odbiorcom warunki działania fabryki jutra.

Na listopadowym szkoleniu podjęto wiele tematów, m.in.:

 • Roboty przemysłowe VIPER, COBRA, Adept, TM (TechMan Robotics).
 • Sterownik bezpieczeństwa, umożliwiające zbudowanie systemu bezpieczeństwa z robotami innych.

Podczas szkolenia zapowiedziano NOWOŚĆ – ROBOT MOBILNY LD, dostępny na początku kwietnia 2019.

Targi VISION 2018, Stuttgart

W dniach 10-12.11.2018 Automatech był obecny na VISION 2018 – wiodących na świecie targach w branży systemów wizyjnych. Zainteresowanie targami VISION rośnie z roku na rok, podczas trzech dni targowych odwiedziło je 11 106 osób czyli o 14 pp. więcej niż w poprzednich edycjach.

Wśród „gorących” tematów pojawiły się naturalnie te dotyczące zastosowania sztucznej inteligencji w systemach wizyjnych, ale również bardzo ciekawe obrazowanie multispektralne (zakres widzialny + UV + IR), pozwalające zobaczyć coś, czego nie widać gołym okiem. Zobacz jak to działa: https://youtu.be/b0webdvlySo?t=189

Wystawcy zaprezentowali wiele nowych rozwiązań, a dzięki demo obecnym na części stoisk można było od razu sprawdzić jak działa konkretna aplikacja.

Naszą uwagę zwróciły przede wszystkim 3 rozwiązania:

 • Cognex Kamera 3D ES-A500 – to nowe podejście do urządzeń 3D w ofercie Cognexa. Jest to kamera o dużym polu widzenia i dużej rozdzielczość. Produkt nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży. Zobacz Kartę katalogową tutaj.
 • TPL Vision – oświetlacze dedykowane do czytników kodu i czujników wizyjnych różnych producentów, w tym Cognexa: sterowane poprzez błyski światła fabrycznych oświetlaczy danego urządzenia. Produkt nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży. Więcej informacji tutaj.
 • Edmund optics – obiektywy telecentryczne z modułem autofocusa w technologii liquid lens (ciekła soczewka) – pozwala na zmianę ostrości w obiektywach telecentrycznych, więcej informacji tutaj.

W kolejnej edycji VISION 2020 możemy liczyć na prezentację jeszcze bardziej przełomowych rozwiązań.

TARGI WARSAW INDUSTRY WEEK, 6-8.11.2018, Nadarzyn

W dniach 6-8 listopada 2018r, odbyła się trzecia już edycja Targów Warsaw Industry Week w Nadarzynie.
Nasza firma już po raz drugi wzięła udział w tym wydarzeniu. Zaprezentowaliśmy Klientom z różnych dziedzin przemysłu ofertę usługową oraz produktową.
Tegoroczne stoisko przygotowaliśmy wspólnie z naszym partnerem – firmą COGNEX, producentem komponentów kontroli wizyjnej.
Automatech jest autoryzowanym integratorem Cognex, posiadamy certyfikat PSI (Partner System Integrator). Te cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem rozwiązania systemów wizyjnych, pozwalają w automatyczny sposób kontrolować jakość produkcji oraz archiwizować dane o produktach opuszczających linię produkcyjną.
Naszym Klientom prezentowaliśmy szerokie spektrum rozwiązań: od ręcznych czytników kodów, przez systemy odczytujące czcionkę OCR, aż po rozwiązania pozwalające na odwzorowanie produktu w 3D.

6. Forum Nowoczesnej Produkcji 31.10.2018, Warszawa

W ostatnim dniu października, inżynierowie naszej firmy uczestniczyli w Warszawie w 6. Forum Nowoczesnej Produkcji.
Konferencja składała się z dwóch części:

 • Energetyka
 • Nowoczesna produkcja

Podczas Konferencji zorganizowano 2 panele dyskusyjne, na których zaproszonych gości wraz z moderatorem z portalu branżowego lub gazety branżowej dyskutowało o wybranym zagadnieniu przed publicznością.

Ponadto uczestnicy mogli wziąć udział w 4 sesjach dyskusyjnych z obszarów cyfryzacja w przemyśle, motywowanie pracowników, robotyzacja, przemysł 4.0 itd.

Konferencja była okazją do spotkania naszych Klientów, z którymi uczestniczyliśmy w panelach dyskusyjnych.

Spotkania i wspólne rozmowy zaowocowały też nawiązaniem nowych kontaktów i wymianą doświadczeń w zakresie realizowanych projektów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://forumprodukcji.pl/

4PRINT 1-4.10.2018, Poznań

Tegoroczna edycja 4 PRINT WEEK skupiła kilkuset wystawców z 18 krajów świata, na niemal 25 000 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej oraz zainteresowała kilkadziesiąt tysięcy targowych gości.

4 PRINT WEEK koncentruje się na nowoczesnych technologiach, druku 3D, rozwiązaniach dedykowanych różnym sektorom przemysłu oraz technikach offset, dlatego tematyka targów oraz towarzyszącego im kongresu była atrakcyjna przede wszystkim dla uczestników rynku poligraficznego, właścicieli i dyrektorów technicznych drukarń, designerów, projektantów opakowań i etykiet, ale także dla agencji reklamowych i wydawnictw. 4 PRINT WEEK to nie tylko doskonałe forum dyskusji o rozwoju technologicznym rynku poligraficznego w Polsce, ale także miejsce do integracji całej branży.

Automatech Sp. z o.o. był obecny na 4 PRINT WEEK, a nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Prezentowane były Lampy UV LED do utwardzania lakieru oraz aplikacje wizyjne.

W branży poligraficznej swoje zastosowanie znajdują LAMPY UV LED firmy Phoseon, którego jesteśmy przedstawicielem. Zapewniając głębokie utwardzanie, lampy LED UV PHOSEON pozwalają jednocześnie na uzyskanie nawet 90% oszczędności w zużyciu energii względem tradycyjnych lamp rtęciowych oraz charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością: bezawaryjna praca przez ponad 60 000 godzin.

Podczas 4 PRINT WEEK nasza firma zaprezentowała 2 nowe LAMPY UV LED PHOSEON:

 • Lampa UV LED FireJet™ FJ601, Phoseon
  Dzięki opatentowanej technologii Phoseon TargetCure™, zapewnia stabilne, spójne i precyzyjne utwardzanie UV. Zastosowanie w druku fleksograficznym, offsecie, przy cienkich materiałach, wrażliwych na ciepło np. folii.
 • Lampa UV LED FireJet™ FJ605, Phoseon
  FJ605 to wysokowydajne, autonomiczne, chłodzone powietrzem rozwiązanie, które nie wymaga wentylatorów i chłodzenia cieczą. Zapewnia prędkości prasy do 1000 fpm. Rozwiązanie stosowane we fleksografii.

Więcej informacji o Lampach UV LED Phoseon znajdziesz tutaj: https://www.automatech.pl/phoseon/

Automatech na Konferencji ROBOTECH 2018

W dniu 18 września 2018, nasi inżynierowie uczestniczyli w III edycji Konferencji ROBOTECH. To jedna z najważniejszych konferencji dotycząca tematyki robotyki w Polsce; skupiła 160 osób zainteresowanych zastosowaniem robotów w różnych gałęziach gospodarki.

Wśród wielu tematów, poruszono m.in. zagadnienie współpracy człowieka z robotem (tzw. collaborative robotics) czy wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do wizualizacji zastosowania robotów.

Zwrócono również uwagę na optymalizację w trakcie tworzenia aplikacji dla robotów. Roboty wykorzystuje się przede wszystkim po to, żeby przyśpieszyć czas produkcji. W przypadku, gdy program nie jest odpowiednio napisany i tracimy cenny czas na niepotrzebne ruchy robota – wykorzystanie robotów mija się z celem.

Kolejnym zaprezentowanym tematem było zastosowanie sztucznej inteligencji w systemach wizyjnych, która bardzo dobrze sprawdza się przy OCR (Optical Character Recognition – optyczne rozpoznawanie znaków); tę funkcję obsługuje już program Vision Pro 9.3 firmy Cognex.

Poruszone zostało również bardzo ważne zagadnienie – cyberbezpieczeństwo. To jeden z kluczowych tematów w robotyce, a mimo to, często niedoceniane. Integratorzy, klienci, automatycy nadal nie zdają sobie sprawy, że osoby trzecie mogą „włamać się” i zmienić program nieodpowiednio zabezpieczonej linii. I nie chodzi tylko o kradzież programu czy danych, ale także o modyfikację, która może zagrozić życiu operatora.

Polska cały czas pozostaje w tyle wśród krajów europejskich, porównując się do np. Czech czy Węgier, które posiadają kilka razy więcej robotów na swoich liniach produkcyjnych niż Polska. A to oznacza, że obszar robotyki w Polsce będzie się dynamicznie rozwijał.

KONFERENCJA AUTOMOTIVE 6-7.09.2018, Zakopane

Jesień to czas dużej aktywności dla konferencji i targów. Wraz z początkiem września nasza firma rozpoczyna uczestnictwo w najważniejszych, branżowych wydarzeniach. To jedno z największych w Polsce spotkań branży motoryzacyjnej. Partnerem Technologicznym wydarzenia jest firma Siemens. Automatech jest Kwalifikowanym Integratorem produktów i systemów Siemens w Polsce w zakresie przemysłowych systemów bezpieczeństwa.

IV edycja Konferencji poświęcona była trendom i wyzwaniom w branży oraz perspektywom jakie otwierają się przed producentami z sektora Automotive w najbliższych latach.

Organizatorzy zaplanowali trzy bloki tematyczne, które poprowadziło 25 prelegentów:

 • Perspektywa 2022
 • Nowe technologie z obszaru Industry 4.0
 • Realia 4.0 w działach wsparcia technicznego

Jednym z prelegentów był Paweł Auguściuk – inżynier Automatech. Specjalista modernizacji układów bezpieczeństwa.

Na przykładach zaprezentował temat:

„Migracja starych systemów sterowania i bezpieczeństwa linii produkcyjnych do nowoczesnej platformy sprzętowej Fail Safe.”

Streszczenie prelekcji:
Sterowniki bezpieczeństwa jak każde urządzenia starzeją się, ulegają awarii, wychodzą z produkcji. Pojawia się kłopot zapewnienia ciągłości pracy maszyn czy linii produkcyjnych w kontekście zwiększenia prawdopodobieństwa uszkodzenia. W prezentacji zostaną przedstawione zarówno zagrożenia związane z migracją programu na nowoczesną platformę sprzętową jak i propozycje schematu postępowania. Rozwiązania będą podparte przykładami z aplikacji i doświadczeniem, jakie autor wyniósł z wielu projektów: od małych pras po rozległe linie produkcyjne.

Automatech na targach Hannover Messe 2018

W dniach 23-27.04.2018 byliśmy obecni na targach Hannover Messe. To największe targi przemysłowe na świecie, skupiające ponad 5000 wystawców i 200 000 odwiedzających. Jak zwykle, również w tym roku, targi zaskoczyły pełnym zakresem innowacji: od przełomowych technologii w automatyzacji po rozwiązania dostawców.
Dla Automatech ważnym wydarzeniem było podpisanie porozumienia przedłużającego współpracę z firmą Bernstein – jednego z kluczowych dostawców komponentów automatyki przemysłowej. Odwiedziliśmy również stoiska naszych innych partnerów biznesowych m.in. Benedict GmbH oraz Jay Electronique.