Targi i wydarzenia

Automatech na Konferencji ROBOTECH 2018

W dniu 18 września 2018, nasi inżynierowie uczestniczyli w III edycji Konferencji ROBOTECH. To jedna z najważniejszych konferencji dotycząca tematyki robotyki w Polsce; skupiła 160 osób zainteresowanych zastosowaniem robotów w różnych gałęziach gospodarki.

Wśród wielu tematów, poruszono m.in. zagadnienie współpracy człowieka z robotem (tzw. collaborative robotics) czy wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do wizualizacji zastosowania robotów.

Zwrócono również uwagę na optymalizację w trakcie tworzenia aplikacji dla robotów. Roboty wykorzystuje się przede wszystkim po to, żeby przyśpieszyć czas produkcji. W przypadku, gdy program nie jest odpowiednio napisany i tracimy cenny czas na niepotrzebne ruchy robota – wykorzystanie robotów mija się z celem.

Kolejnym zaprezentowanym tematem było zastosowanie sztucznej inteligencji w systemach wizyjnych, która bardzo dobrze sprawdza się przy OCR (Optical Character Recognition – optyczne rozpoznawanie znaków); tę funkcję obsługuje już program Vision Pro 9.3 firmy Cognex.

Poruszone zostało również bardzo ważne zagadnienie – cyberbezpieczeństwo. To jeden z kluczowych tematów w robotyce, a mimo to, często niedoceniane. Integratorzy, klienci, automatycy nadal nie zdają sobie sprawy, że osoby trzecie mogą „włamać się” i zmienić program nieodpowiednio zabezpieczonej linii. I nie chodzi tylko o kradzież programu czy danych, ale także o modyfikację, która może zagrozić życiu operatora.

Polska cały czas pozostaje w tyle wśród krajów europejskich, porównując się do np. Czech czy Węgier, które posiadają kilka razy więcej robotów na swoich liniach produkcyjnych niż Polska. A to oznacza, że obszar robotyki w Polsce będzie się dynamicznie rozwijał.

Automatech na targach Hannover Messe 2018

W dniach 23-27.04.2018 byliśmy obecni na targach Hannover Messe. To największe targi przemysłowe na świecie, skupiające ponad 5000 wystawców i 200 000 odwiedzających. Jak zwykle, również w tym roku, targi zaskoczyły pełnym zakresem innowacji: od przełomowych technologii w automatyzacji po rozwiązania dostawców.
Dla Automatech ważnym wydarzeniem było podpisanie porozumienia przedłużającego współpracę z firmą Bernstein – jednego z kluczowych dostawców komponentów automatyki przemysłowej. Odwiedziliśmy również stoiska naszych innych partnerów biznesowych m.in. Benedict GmbH oraz Jay Electronique.